Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Christer Åberg i Bokhyllan: Du behöver Jesus Del 2

BOKHYLLAN CHRISTER ÅBERG "DU BEHÖVER JESUS" DEL 2 

Det andra programmet av tre med Christer Åberg. Han intervjuas av Lennart Åsberg i Kanal 10.

I det här programmet på Kanal 10 berättar Christer om den otroliga händelsen som resulterade i att han slutade med karaten. Han berättar också om andra Guds ingripanden i sitt liv. Dessutom spelar Christer Åberg ukelele och sjunger i programmet.

Lennart Åsbergs programserie "Bokhyllan" är ett inspirerande program fyllt med böcker. 

Lennart välkomnar gäster för att samtala kring böcker av alla dess slag och former. 

Gästerna är en blandad kompott av författare, pastorer och ledare, men även vanliga människor som alla älskar att läsa böcker.

TV - 2023-01-14 12:18

Bokhyllan Kanal 10 Lennart Åsberg Vittnesbörd Christer Åberg Du behöver Jesus - Christer Åberg intervjuas i Bokhyllan Kanal 10


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 9 oktober 2025, vecka 41 och klockan är 22:45. Ingrid och Inger har namnsdag.

Dagens ord

Mark. 15:27 Och tillsammans med honom korsfäste de två rövare, den ene på hans högra sida och den andre på hans vänstra.


Senaste bönämnet

2025-10-09 21:26
Kan ni be för min syster hittar hennes livspartner samt min bror också båda är desperata.

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Daniel Carleson - 07/10-25 15:49
Överheten bär inte svärdet förgäves. Rom 13:4. Att överheten inte bär svärdet förgäves innebär i det här fallet att Israels regering har ett ansvar och skyldighet att straffa dem som utförde 7 oktober massakern. Självfallet finns det förlåtelse för terrorister men då måste de lägga ned vapnen, frige gisslan och leva i fred.

Skrevs i Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred


Senaste bloggar och medier

  • Kristeligt Dagblads kulturquiz: Test din viden om orange i kulturen
  • Test din paratviden: Hvad er titlen på Jonas Eikas novellesamling?
  • New Study Shows the Shocking Division in Church Attendance

Treenigheten

Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)


Citatet

Jag tror på Kristus som jag tror på solen: inte bara för att jag ser den, utan för att jag genom den ser allt annat.
- C.S. Lewis (1898–1963)


Mest lästa artiklar idag

1. Hatikvah: Hoppet som aldrig dör – en bön för Israel och fred
2. Djävulen är en loser
3. Skyll inte på världen om den inte vill predika om Jesus
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. Det är endast Jesus Kristus som kan frälsa

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.