Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Christer Åbergs livesändning onsdag 5 april.
I dessa live program sjunger och talar Christer Åberg enkelt om Jesus och berättar hur man blir frälst.
”Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och förlåten och ett Guds barn. Amen.”
Rom 10:9 För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst.
Fil. 2:11 och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära.
TV - 2023-04-05 20:00
Påsk Högtid Uppståndelse Korset
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 07:49. Hedvig och Hillevi har namnsdag.
Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.
Apg29 - 14/10-25 22:57
Hamas avrättar människor efter att Israel har dragit sig tillbaka. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/eMbL7R/hamas-utfor-offentliga-avrattningar-i-gaza
Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?
Gud är en i väsen och tre i personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. (Joh 3:16)
Det finns inget dike så djupt att Guds kärlek inte är djupare.
- Corrie ten Boom (1892–1983)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Kriget slut - Gisslan hemma
3. Stefan Hallmans vittnesbörd
4. Hur kan det bli fred i Gaza?
5. Sanningen som många missar om uppryckandet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM