Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Profetia från 1800-talet om Norges framtid och tecknet på Jesu återkomst

Holger Nilsson
2023-07-01 08:28

GÄSTBLOGG - Alla åsikter är skribentens egna.

/bild/flygplan-1688192512.jpg

Här ska vi publicera en mycket intressant profetia från cirka 1800-talet. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.

I Bibeln finns profetior om framtiden. Men även kristna med profetisk gåva har profeterat om kommande händelser.

Det är inte bara Bibelns profetior som visar att vi lever i den tid då vi kan förvänta oss Jesus återkomst. Det finns också profetior som har framförts av människor som har varit fyllda av Guds Ande.

Profetia från 1800-talet

Här ska vi publicera en mycket intressant profetia från 1800-talet. Den handlar om broar och att färdas under vattnet.

Vi återger profetian som Emanuel Minos beskriver i sin bok "Tag plats! Dörrarna stängs". Boken kan beställas från Sjöbergs förlag. Så här återger Minos händelsen som inträffade för ungefär 200 år sedan:

På ett möte i Sogn reste sig en kvinna och framförde ett profetiskt budskap. Med tanke på den tid då detta skedde var det verkligen anmärkningsvärda saker hon sa:
"Under de sista dagarna kommer det fattiga Norge att bli ett av världens rikaste länder. Förhållandena kommer att förändras och människorna kommer att vara annorlunda. Det kommer att ske märkliga saker med kommunikation och vägar. Norrmän kommer att kunna resa över fjällen, under vattnet, på stora broar över fjordarna och genom luften.
Människorna kommer vid den tiden att vara självupptagna och egoistiska. De kommer också att leva i synder som normalt inte vågar nämnas. Då närmar sig ändens tid och Herren Jesus Kristus kommer snart tillbaka."

Vi kan nu konstatera att denna profetia har uppfyllts till fullo. Den utgör ytterligare en påminnelse om att vi lever mycket nära tiden för Jesu återkomst, eftersom profetian har blivit uppfylld och var ett tecken på detta.

Kommentar

Vid den tidpunkt då denna profetia framfördes var Norge verkligen ett fattigt land. Det var svårt att föreställa sig hur Norge skulle kunna bli ett av världens rikaste länder, men det har nu skett tack vare oljefyndigheterna i landet.

När det gäller kommunikation var det inte möjligt att resa genom luften (flyg) eller under vattnet (vägtunnlar under vatten) vid den tiden.

Gud har sagt: 

"Jag förkunnar från början vad som ska komma och långt i förväg det som inte har hänt." (Jes. 46:10).

Holger Nilsson
Gästblogg
2023-07-01 08:28

#Profetia #Norge #Holger Nilsson #Emanuel Minos

Dela:

5 kommentarer

Andreas - 01/07-23 09:20
Amen! Jesus kommer inom kort. Profetian väcker ett stort hopp och längtan efter Jesus, men också ett varningstecken att inte falla av och bli självupptagen och egoistisk. Den onde är rädd och jobbar övertid för att fälla oss Kristna. Han vill släcka vår tro och lita bort oss från Gud. Håll er vakna nu för det är nära!!


Svensson - 04/07-23 19:21
Låt det ske!


Conny W. - 05/07-23 22:12
Ja, det är ganska nära nu, det är min egen uppfattning.


Lars-goran Marklund - 06/07-23 04:31
Att det är sista tiden är jag helt övertygad om. " Tidens tecken ska man tyda" det sa : Herren 💖Jesus. Herren kommer med skyarna för att skapa sitt Fridsrike.
Det står i (Bibeln den Heliga skriften.)
(Människan spår men ❤️Gud rår)


Karl Albin - 14/07-23 12:32
Amen!


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det söndagen den 18 maj 2025, vecka 20 och klockan är 11:36. Erik har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:23 När nu soldaterna hade korsfäst Jesus, tog de hans kläder och delade dem i fyra delar, en åt varje soldat, och dessutom livklädnaden. Men livklädnaden hade inga sömmar, vävd från toppen i ett stycke.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-05-18 08:17
Bed för min man som sover väldigt dåligt , att han får sömnen tillbaka 😴

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus

Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats

En ny påve redan vald - Leo XIV

Guds signatur i skapelsen och Skriften

Jakten på utomjordingar

Han påstår sig vara efterträdare till Jesus, Petrus och Muhammed

Se filmen Predikanten om Målle Lindbergs liv – Nu tillgänglig på YouTube

Den verkliga betydelsen med liknelsen om de tio jungfrurna

Flera länder mörklagda - Profetiskt?

Påvens begravning arena för diplomati mellan världsledare


Senaste kommentaren

Sigvard Svärd - 17/05-25 13:54
Broder Lars-Göran, det pågår så mycket av liberalteologi inom kristenheten, att det behövs moteld. Många kristna går på det förvillande, då de tänker att det måste nog vara så som dessa teologer säger. Jag vill delta i att visa på Bibelns tillförlitlighet i alla stycken; påvisa vägen till "skatten" och sakta gräva fram den.

Skrevs i Guds signatur i skapelsen och Skriften


Mest lästa artiklar idag

  1. Målle Lindberg fyller 90 år
  2. Putin kärnvapenhotar - Biden varnar för Harmagedon
  3. Morsan har stuckit
  4. Säsongstart i Himlen TV7: Ett land föds i smärta
  5. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar

Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM