Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Undervisning

Sanningen som många missar om uppryckandet

img_68d6f8dba2be0.jpg

När vi talar om uppryckandet är det lätt att bara tänka på de troende som lever när Jesus kommer tillbaka. Men Bibeln visar tydligt att det handlar om mer än så. Det gäller inte bara de som råkar vara vid liv den dagen, utan också de som redan har somnat in i tron.

Paulus skriver i 1 Thessalonikerbrevet 4:16–17:

”Ty när en befallning ljuder, en ärkeängels röst och Guds basun, då skall Herren själv stiga ner från himlen. Och först skall de i Kristus döda uppstå. Därefter skall vi som lever och är kvar ryckas upp bland moln tillsammans med dem för att möta Herren i rymden. Och så skall vi alltid vara hos Herren.”

Här blir det tydligt: först uppståndelsen, sedan uppryckandet. Våra bröder och systrar i tron som gått före ska inte bli efter. Tvärtom – de ska uppstå först, och tillsammans med dem ska vi som lever ryckas upp för att möta Jesus.

Jesus själv talade också om detta i Johannes 11:25 när han säger: ”Jag är uppståndelsen och livet. Den som tror på mig skall leva om han än dör.” Här ger han löftet att döden inte är slutet, utan bara en port. När uppryckandet sker ska han väcka sina barn till liv igen.

Om vi endast hade talat om uppryckandet, utan uppståndelsen, hade det inneburit att löftet bara gäller en enda generation – de som lever vid Jesu återkomst. Men Guds plan är större än så. Uppståndelsen knyter ihop alla troende i alla tider, så att ingen lämnas utanför.

Så när vi ser fram emot den dagen får vi lyfta blicken, inte bara för vår egen skull, utan också för alla de som redan gått hem till Herren. Uppståndelsen och uppryckandet är två sidor av samma seger – Kristi seger över döden.

Därför behöver vi inte frukta döden. Varken om vi lever när Herren kommer eller om vi har hunnit lämna denna värld – vi tillhör honom. Samma kraft som uppväckte Jesus från de döda ska också väcka oss. Och vi ska vara tillsammans med honom för alltid.

2025-09-26 15:00

Ämne: Uppryckandet, Uppståndelsen, Tidstecken, Sista tiden | Kategori: Undervisning


2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 27/09-25 01:01
Sanningen gör (Herren Jesus *)så att man blir frälst. Alla som gör det goda kommer in i hans rike. Det står i Bibeln hur man ska vara.


Anonym - 27/09-25 07:25
Underbart,underbart. Dödens makt är bruten gm Jesu seger på korset. Han är uppstånden.
Vaka och be, Jesus kommer snart. Spännande tider. Ingen vill gå igenom vedermödan, Matt 24;21.
See you in the clouds!


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det måndagen den 17 november 2025, vecka 47 och klockan är 04:15. Naemi och Naima har namnsdag.

Dagens ord

Psalm 23:1 - Herren är min herde, mig skall intet fattas.

Dagens kommun

Be för Svalöv!


Senaste bönämnet

2025-11-16 22:43
Be för en ung man som varit fast i missbruk att han blir fri och blir omvänd till Jesus och blir frälst och fri

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 16/11-25 19:11
(*Man ska lust tiill det goda* ) där ingår ("Den Heliga Anden") motivet med bön ser *Gud*och*Jesus*. Av tro får man leva. (Herrens stora dag) är inte långt borta eftersom det är sista tiden. Välsigna alla som Tror.

Skrevs i Kan vi be till den helige Ande?


Senaste bloggar och medier

  • Flere meldes dræbt i russisk missilangreb på ukrainsk by
  • Trump: Republikanerne bør stemme for at frigive Epstein-dokumenter
  • Ecuador siger nej til udenlandske militærbaser

Treenigheten

Jesus är sann Gud och sann människa. Han är inte Fadern eller Anden, men ett med dem i den eviga Treenigheten.

Men Hjälparen, den helige Ande som Fadern ska sända i mitt namn, han ska lära er allt. (Joh 14:26)


Citatet

Stor tro kommer ur stora prövningar.
- Smith Wigglesworth (1859–1947)


Mest lästa artiklar idag

1. Profetia från 2007: Trump ska bli en bedjande president - i två mandatperioder
2. Kan vi be till den helige Ande?
3. Vad hände med Jerusalems tempel och tempelplatsen?
4. Mikael Walfridsson: Paulus – Nådens evangelium och församlingens hemlighet
5. Covid-19 och proportionerna

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.