Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Tidstecken? - Putin, Raisi och Erdogan håller varandra i hand i Iran

2022-07-20 14:51

/bild/pautin-raisi-erdogan-1658318668.jpg

Bild: Twitter. 

Rysslands president Vladimir Putin, Irans president Ebrahim Raisi och Turkiets president Recep Tayyip Erdogan håller varandra hand i hand i Teheran, Iran, 19 juli 2022.

Jag undrar i mitt stilla sinne: Är detta ett tidstecken? Vad kommer detta resultera i förlängningen då det gäller Israel?

Raisi – nyckelallierad till Moskva?

Den ryske presidenten Vladimir Putin, som avvisats av stora delar av världen efter sin invasion av Ukraina, reste till Iran på tisdagen och träffade Ayatollah Ali Khamenei, Irans högsta ledare, och Irans president Ebrahim Raisi strax efter ankomsten till Teheran, och sedan med Turkiets president Recep Tayyip Erdogan. 

Putin diskuterade också handel, energi, transporter och konflikten i Syrien i sitt möte med Raisi, som håller på att framstå som en nyckelallierad till Moskva.

I sitt möte med Raisi hyllade Putin de växande handelsbanden med Iran och skickade ett meddelande till sin ryska publik att även om västerländska företag har lämnat landet i massor, har Moskva fortfarande pålitliga vänner. "Vi kan skryta med rekordsiffror när det gäller handelstillväxt", sa Putin.

Symbolisk betydelse

Sammankomsten har symbolisk betydelse även för Putins inhemska publik, och visar upp Rysslands internationella inflytande även när det blir allt mer isolerat och kastar sig djupare in i konfrontation med väst.

Det kommer bara några dagar efter att USA:s president Joe Biden besökte Israel och Saudiarabien – Irans främsta rivaler. 

Irans atomavtal

Israel upprätthåller goda relationer med Putin, en nödvändighet med tanke på rysk närvaro i Syrien, Israels nordöstra granne och ofta mål för dess luftangrepp. 

Men alla länder – trots sin långvariga rivalitet – skulle kunna komma överens om att närma sig Iran, som snabbt har avancerat sitt kärnkraftsprogram sedan USA:s förre president Donald Trump övergav Irans atomavtal.

Den sista tiden

Vi lever i den sista tiden och vi gör klokt i att hålla ögonen på vad som händer i Mellanöstern och Israel. 

För det är till landet Israel som Jesus ska komma tillbaka. 

Har du tagit emot Jesus? Är du frälst? När som helst kan det bibliska uppryckandet ske då vi ska möta Jesus i luften.

Vi lever nu i den tiden då detta när som helst kan ske. 

2022-07-20 14:51

# #Putin #Raisi #Erdogan #Ryssland #Israel #Turkiet #Iran #Mellanöstern #Ayatollah Ali Khamenei #Joe Biden #Saudiarabien

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 16 januari 2025, vecka 03 och klockan är 19:36. Hjalmar och Helmer har namnsdag.

Dagens ord

Psalm 119:105 - Ditt ord är en lykta för min fot och ett ljus på min stig.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-01-16 12:31
Bed för min man,som är på lasarett, fått cellgift, mår så dåligt av det. Äter inget har feber. Bed för tillfrisknande. Tack för era böner!

4 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ett nytt år – en tid för omvändelse

Jesus är Gud och Guds Son

Varför säger man God Jul?

Lucka 24 - Jesus, den nyfödde konungen profeterad om i Gamla testamentet

Jesus är Gud och Guds Son

Lucka 23 - Guds mäktiga tecken

Lucka 22 - Bileams profetia om Jesus

Lucka 21 - Jesus nämndes vid namn redan i moderlivet

Jona kamp i fiskens buk: En profetisk-teologisk referens

Lucka 20 - Messias ankomst och hans död förutsades i Daniel 9


Senaste kommentaren

Andy Svensson - 15/01-25 07:54
Ja bara Gud kan förvandla en människas ❤️ hjärta. Frågan vill jag se sanningen? Ta emot den ? Jesus sa ” Jag är vägen, sanningen och livet ” . Min fråga är Jesus sanningen som råder i mitt liv? Är han vägen jag vandrar tillsammans med ? Är han livet i mig som andra ser?

Skrevs i Ett nytt år – en tid för omvändelse


Ditt stöd behövs nu!
SWISH: 072 203 63 74
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN: SE7980000815059343437209 BIC: SWEDSESS
Att sätta in på bankkonto går alldeles utmärkt i fall du vill vara månadsgivare.
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM