Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
Det finns överväldigande och tillförlitliga bevis för att Jesus är Guds Son och den enda vägen till frälsning. De olika vittnesbörden från himlen och från jorden bekräftar alla samma sanning: Jesus är den som kom för att frälsa världen.
1 Joh 5:5 Vem är den som besegrar världen, utom den som tror att Jesus är Guds Son? 6 Han är den som kom genom vatten och blod, Jesus Kristus, inte bara med vatten, utan med vattnet och blodet. Och det är Anden som vittnar, eftersom Anden är sanningen. 7 Ty tre är de som vittnar i himlen: Fadern, Ordet och den Helige Ande, och dessa tre är ett. 8 Och tre är de som vittnar på jorden: Anden och vattnet och blodet, och dessa tre är eniga.
Poängen som Johannes vill få fram med denna text är att bekräfta och bevisa Jesus Kristus gudomlighet och hans roll som frälsare.
Texten lyfter fram att det finns flera oberoende vittnesbörd som samstämmigt bekräftar vem Jesus är:
Johannes brev skrevs i en tid då det fanns olika läror om Jesus. Vissa förnekade att Jesus verkligen var Gud, eller att han verkligen var människa. Genom att peka på "vattnet" (dopet) och "blodet" (döden) betonar Johannes att Jesus var en verklig person som levde, dog och uppstod, och att Gud Fadern bekräftade honom vid hans dop. Den Helige Andes vittnesbörd stärker sedan denna sanning inuti de troende.
Poängen är att visa att det finns överväldigande och tillförlitliga bevis för att Jesus är Guds Son och den enda vägen till frälsning. De olika vittnesbörden – från himlen (Fadern, Ordet, Anden i den omdiskuterade vers 7) och från jorden (Anden, vattnet, blodet) – bekräftar alla samma sanning: Jesus är den som kom för att frälsa världen.
#Treenigheten #Vittnen #Fadern #Ordet #Anden #Dopet #Blodet #Korset #Den Helige Anden
Lars-goran Marklund - 02/06-25 20:09
Behöver man bevis?,nej man Behöver bara AlTro på 💖Jesus. En som offrar sig för sin Tro är från Himlen sänd. ❤️Gud finns fast Herren inte syns. Den Allsmäktige ❤️Guden har redan bevisat sin existens: Titanic sjönk, 3riket blev skickat till avgrunden eftersom det var en dödskult,DDR trotsade ❤ʊ
Sven - 03/06-25 17:20
Salig är den som inte sett men ändå TROR.
Idag är det tisdagen den 8 juli 2025, vecka 28 och klockan är 17:28. Kjell har namnsdag.
Uppenbarelseboken 21:4 - Och Gud skall torka bort varje tår från deras ögon; döden skall inte finnas mer...
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-07-08 11:59
Be för mig så att alla delar dyker upp så att min bil kan repareras. Familjen behöver den varje dag.
Gud välsigne dig som ber! 🙏
I Jesu namn, Amen.
Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig
Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse
Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?
Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död
Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1
Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln
Lars-goran Marklund - 06/07-25 06:58
💥(Man ska ha lust till det goda)🙏. Ägna inte din energi åt världsliga ting utan lita på *Herren* och du ska få❤️.
💖Jesus Kristus gör liv där inget liv är möjligt för en människa. Av *Tro* får man leva 🙏💥❤️
Skrevs i Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig