KG Larsson berättar i Vetlanda friförsamling uppkomsten av den svenska flaggan och förklarar också varför en del kyrkor har Israels flagga.
I det här korta klippet berättar KG Larsson bland annat om hur den svenske kungen står och tittar ut över himlavalvet.
Plötsligt kommer åskan och en blixt skär över himlavalvet och bildar ett kors. Och så säger han: Det är den svenska flaggan.
I samband med detta kommer KG Larsson med den här chockerande informationen:
– Nu är det frågan om hur länge vi får behålla den. Därför att det finns en förslag i EU att alla flaggor som har ett kors på ska förbjudas och där är också den svenska flaggan.
KG Larsson fortsätter sen att berätta om den israeliska flaggan:
– Men så kommer vi till den israeliska flaggan. Vad har den för bakgrund? Bakgrunden till den israeliska flaggan är bönemantlarna som de judiska männen bär med sig när de ska gå till synagogan och bedja eller till Västra muren och bedja.
– Du kan passa på och titta på när de är på ett bönemöte så lägger man bönemanteln över huvudet vanligtvis. Varför då? Jo av två orsaker. För det första så är det en bekännelse att jag underordnar mig Herren Gud själv.
– Och det är också en bekännelse att jag har behov utav all Guds välsignelse i mitt liv och så bär man den här bönemanteln över sig.
Se och läs mer på http://www.vetlandafri.se
Christer Åberg
#KG Larsson #Vetlanda friförsamling #Israel #Israels flagga #Svenska flagganStöd Apg29 genom att SWISHA:
072 203 63 74
← Förra
Rapparen Einár, 19 år, skjuten till döds
→ Nästa
New Age banar väg för Antikrist — Holger Nilsson
Prenumera på Youtubekanalen
Sven Thomsson 25/7-22 09:41
Bra budskap Holger. Det år sådant här som människor behöver få veta och inte minst många kristna som inte inser faran med yoga och annat ockult. Vi som tror på Jesus måste bli så fyllda av den helige Ande och kraft så att vi kan stå emot detta och beklädda med kraft så att vi kan driva bort Satan och "driva främmande härar" på flykten.
Skrevs i Hon är ett av den onda andevärldens redskap
Bjarne Andersson 24/7-22 21:10
Den här visar mer vad som kommer framöver!
Skrevs i Hon är ett av den onda andevärldens redskap
David Billström 15/7-22 17:12
Mycket bra att du betonar sanningen om vem Jesus är, Christer. Jesu blod som rann för oss på Golgata kors är det mest dyrbara och heligaste offret i världshistorien. Genom Jesu död och uppståndelse kan vi försonas med Gud och bli fyllda med den Helige Ande. Så mycket värdefullare än något annat i denna världen.
Skrevs i Gud bekänner att Jesus är hans Son
Vecka 32, onsdag 10 augusti 2022 kl. 22:25
Online: 61
30819 sidvisningar hittills i dag
(36662 sidvisningar totalt i går)
Namnsdag: Lars
“ För körledaren. En sång av Koras söner, till alamót.” - Psalm 46:1Bön: Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.
Vilken gud menar du när du säger Gud?
Tidstecken? - Putin, Raisi och Erdogan håller varandra i hand i Iran
Hon är ett av den onda andevärldens redskap
Fadern, Sonen och den Helige Ande är EN Gud
Gud bekänner att Jesus är hans Son
Vad heter hans son? (Guds Son i Gamla testamentet)
Jesus är med tre gånger i Bibelns första vers
Gamla testamentet vittnar om Jesus
Islamistiskt terrordåd mot gayklubb i Oslo - Två döda och 21 skadade
Lindbergarna i Salomonssons Maskinhall Gamla Hjälmseryd - Midsommarafton 2022
Gamla Testamentet öppnas - David Pawson
Om världen hatar dig - Nick Vujicic, predikanten utan armar och ben
Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!