DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

смрт Абу Бакр ал-Багдади е - станува полош е с

Терор лидер на ИС е убиен во напад на САД. Ал-h

смрт Абу Бакр ал-Багдади е - станува полош е с

Слика: Aftonbladet.

Муслиманскиот terrorörelsen СЕ понекогаш се предложи да се состои од необразовани радикални сало кога се зборува за исламот и Куранот за нивните злосторства. Но, лидерот е Абу Бакр ал-Багдади има докторат по исламската историја на Универзитетот во Багдад. Тој ако некој знаеше она што го учи Куранот и Исламот - и тој не беше бавно да ја практикуваат.

Av: Christer Åberg
söndag 27 oktober 2019 15:52 📧

Американски напад во текот на ноќта

Осум американски хеликоптери летаа во текот на ноќта преку турската граница со Сирија и го нападнале цел во селото Barisha во Идлиб пет километри од границата. 

Е лидер Абу Бакр ал-Багдади, а девет други лица се убиени во нападот. Ал-Багдади починала кога тој предизвика неговото самоубиство елек. 

Претседателот на САД, Доналд Трамп потврди дека Абу Бакр ал-Багдади се убиени рација. Терористичкиот лидер беше бркале во тунел каде што се разнесе и три од неговите деца до смрт . Додека две од неговите жени  се убиени во нападот.

Претседателот зборуваше на прес-конференцијата за сите луѓе кои биле жртви на ИС безобѕирно колење. Ја крена меѓу другото, и на американскиот новинар Џејмс Фоли му ја отсекоа главата на филм и јордански пилот кој беше изгорен во кафез.

Терор Оперативни крвавиот масакр 

Тоа беше ал-Багдади како на летото на 2014 година прогласен Исламската држава калифат во Сирија и Ирак, крвави дивеењето на терористичко движење, во која тие ја презеде функцијата, меѓу другото Raqqah во Сирија и во Ирак, вториот по големина град Мосул. 

Илјадници yazidier убиени во Синџар и 7000 девојки и жени беа земени како сексуални робови. Многу христијани, исто така, биле убиени од страна на СЕ отсекување на главите со ножеви. Постои видео за тоа.

Во мај 2019 година сметаат за терористички движење што поразен кога курдските предводена SDF војници тропнал е во нивната последна упориште - Ал Baghuz. SDF командант Мазлум Kobani објавија дека ги порази IS.

најопасниот човек во светот

Абу Бакр ал-Багдади се смета како светски најопасниот човек, но сега тој е мртов. Тоа го прогласи претходно дека тој е убиен во битка, но сега на претседателот на САД, Доналд Трамп, потврди дека тој е мртов. 

понекогаш муслиманскиот terrorörelsen тврдат дека за да биде необразовани муслиманските радикали сало кога се зборува за исламот и Куранот за нивните злосторства. Но, лидерот е Абу Бакр ал-Багдади, секако, не беше необразовани. Тој има докторат по исламската историја на Универзитетот во Багдад. Тој ако некој знаеше она што го учи Куранот и Исламот - и тој не беше бавно да ја практикуваат. 

Покрај тоа, таа понекогаш се смета дека оние кои се одговорни за овие злосторства не се муслимани. Но, тие следат Писмата Куранот и Исламот на писмото.

Станува полош е сега?

По смртта на IS-лидер веруваат истражувач тероризмот Магнус Ranstorp на терористички движење ќе повторно да се појават како "е 3,0" . Дали е победен, но може да имаат различни терористички ќелии да остане, не само во Европа. Движењето ќе се влоши сега во Европа? Идеите на калифат е во секој случај биле уништени.

Луѓето треба Исус

Луѓето денес се потребни повеќе од кога било, Исус Христос. Муслиманите, Евреите и незнабожците треба Исус. Тоа е само тој и никој друг кој може да се спаси. Не муслимани за злосторствата извршени од страна на мразот може да се спаси. ниту тие, ниту другите. 

Затоа, тие и сите други луѓе да го прифатат Исус. Преку вера во Исус, ќе биде спасен од страна на Божјата благодат, затоа што Исус умрел за нашите гревови и воскресна на третиот ден.

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 20:17

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp