DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Корона вирусот леталитет

Оние кои починале во Кина има просечна воз

Корона вирусот леталитет

Тоа може да биде интересно да се знае дека досега оваа година како што јас пишувам ова, 2.131 лица загинаа од коронавирус, додека 67,839 починале од редовните грип низ целиот свет. Каде е паника кога станува збор за сезонски грип, која тврди дека животите неизмерно повеќе жртви оваа година отколку коронавирус?

Av: Christer Åberg
fredag 21 februari 2020 01:29 📧

Корона вирусот леталитет

2 отсто од оние кои се инфицирани со коронавирус ризик од смрт (1 од 50). Стапката на смртност во споредба со 10 отсто за САРС и 34 проценти за mers .

Корона вирус сама по себе не е смртоносна. Сепак, луѓето со компромитиран имунолошки систем, болните и постарите лица, се изложени на поголем ризик. Оние кои починале во Кина има просечна возраст од 79 години.

сезонски грип

Тоа може да биде интересно да се знае дека досега оваа година како што јас пишувам ова, 2.131 лица загинаа од коронавирус, додека 67,839 починале од редовните грип низ целиот свет. Дали ви се види размери?

Каде е паника кога станува збор за сезонски грип, која тврди дека животите неизмерно повеќе смртни случаи оваа година отколку коронавирус?

Жената во Jonkoping

Неколку недели пред тоа беше трубеше надвор на една жена која се грижи за во Jönköping. Тоа е досега единствениот потврден случај на коронавирус во Шведска.

Таа е во болница од 31 јануари. Сега слушаме ништо за тоа како се одвиваат работите за неа. Болницата нема да откријат какви било информации во врска со доверливоста.

Но, кога тие трубеше за нејзината болест пред неколку недели се чинеше дека "тајноста" да биде толку важно. Еден може да се прашувам зошто.

Периодот на инкубација

Периодот на инкубација откако биле заразени се на возраст од 2-24 дена. Ова значи дека засегнатото лице може да го носат вирусот за до 24 дена пред болеста.

ширењето

Ширењето Се проценува дека една заразено лице изложени на ризик од инфекција помеѓу 3 до 4 други луѓе. За пет пати повеќе смртоносна болест САРС, оваа бројка е помала: едно заразено лице заразено вториот

Нешто не се поклопува

Кога јас прв пат слушнав на коронавирус , јас веднаш реагираше и добив чувство дека нешто не е во ред. И тогаш треба да знаете дека кога тоа не беше толку многу болни и мртви, но сепак победи целост на тапанот и предупредија дека вирусот.

Сега, повеќе смрт и болни, но во споредба со нормална сезонски грип се уште не е многу. Значи моето сомневање дека нешто не е во ред, тоа е ќор-сокак.

лошо

Како на ова писание, 75,782 почетокот коронавирус. Од нив, 2.131 починале додека 16,971 имаат обновени.

Statistik
  • 75,782 insjuknat
  • 2,131 döda
  • 16,971 tillfrisknat

Drastiska åtgärder

Man har satt miljontals människor i karantän i megastäder i Kina. Sammanlagt har 56 miljoner människor i Hubeiprovinsen avskärmats av från omvärlden och en stor del av befolkningen är kommenderade att hålla sig inomhus.

Med tanke på hur många som har drabbats av coronaviruset och hur många som dör i vanlig säsongsinfluensa så verkar det inte alls vara någon rim och reson på vilka drastiska åtgärder man tar.

Sedlar samlas in

Kinas centralbank har meddelat att använda sedlar ska samlas in, desinficeras och låsas in i 14 dagar. Därefter släpps de ut i handeln igen.

Karantän i två veckor

I huvudstaden Peking måste invånare sitta i karantän i sina lägenheter i två veckor efter att de har varit ute och rest.

Fordonstrafik förbjuds

Возилата и сообраќајот е забрането сега во Хубеи провинцијата, каде корона вирус ги погоди најмногу. Исклучоци се однесуваат на полициски возила, амбулантни возила, возила на основните производи или друго возило во прилог на јавниот сервис.

здравствени прегледи

Редовни проверки на здравјето ќе бидат направени на сите жители во провинцијата Хубеи. Компаниите не се рестартира операции додека не добиле дозвола од владата.

Повеќе следење и контрола

Имам уште од самиот почеток има загриженост дека може да има друга агенда зад коронавирус. И единственото нешто што јас потоа да мислам на е дека сака да спроведе повеќе следење и надзор на нејзините граѓани.

Кина се чини дека за да биде еден од најпознатите контролирани и следени земји во светот. Дали тоа сега да биде уште поголема контрола и мониторинг? коронавирус исто така, ќе биде изговор дека треба повеќе контрола и следење тука на Западот?

Во светот аплауз

Наскоро, Кина ќе плаче дека тие успеале да го запрат и да престане вирусна болест на светот аплауз, но имаат тие, исто така, зад сцената, уште повеќе ја прошири својата контрола и мониторинг уред?

Јас само да читате во vt.se дека "веќе трет ден се намалува бројот на нови регистрирани случаи на болеста во Кина. Постојат докази дека мерките што се преземени од страна на државата ќе почне да стапи на сила, според портпаролот на Кина Министерството за здравство." Па, добро, со оглед на тоа што јас само напишав.

Исус

Живееме во сериозна време јасно се сигнализира дека тоа е последен пат, и дека Исус Христос наскоро ќе ја добие својата преродени спаси парохијата. Дали сте го добиле Исус? Дали си спасен? Крајно време е за вас да го добие сега!

Исус доаѓа наскоро!

извор

Прочитајте исто така

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


30 000 följare på TikTok


DAGENS

Dagens datum

Vecka 14, lördag 10 april 2021 kl. 16:02

Dagens bibelord

“För när tiden var inne, medan vi ännu var maktlösa, dog Kristus i de ogudaktigas ställe. Knappast vill någon dö ens för en rättfärdig – jo, kanske vågar någon dö för den som är god. Men Gud bevisar sin kärlek till oss genom att Kristus dog för oss medan vi ännu var syndare.” (Romans 5:6-8)

Dagens namn

Ingvar och Ingvor

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Ingvar och Ingvor. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 10 april 2021 10:39
Låt din vilja ske men ber om besked och glädje hela dagen för dotter.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp