DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Просјак прстени

Дали дозволувајте да бидете измамени и за

Просјак прстени

И како да знаеме дека тоа навистина е просјак кој повик и да го имаат тешко? Можеби е добро лигата зад себе.

Av: Christer Åberg
fredag 07 februari 2020 22:58 📧

Telefontiggaren

Вчера нарекува Романец за мене, без самата подароци. Тој почна да зборува веднаш се прекинува во Шведска, но сепак сосема јасно. Можеби тој чита пред хартија.

Секогаш кога некој не каже неговото име, го прашувам што е тоа. Но, тој не одговори, но продолжи да зборува. Ја започна својата грутка горчина кажува приказни за неговото семејство, тие се болни од рак и дека тоа е навистина тешко.

Јас брзо се сфати дека неговиот случај е да се моли за пари. Го прашав еднаш она што тој го нарекува и се заладени нејасни одговор на име што ниту се сфати ниту пак може да ги изговори. Го прашав каде што живееше и беше кажано Романија.

"Лажеш!"

Можете да, се разбира шведски, реков, но тој рече дека бил во Романија. Но, мобилен телефон, откри дека тој беше повик од Шведска. Ти се јавам од Шведска, реков, и продолжи: Лажеш! Тогаш реков збогум и ја спушти слушалката.

Човекот рече дека е христијанин, но јас веќе знам каде романскиот питачи седи надвор на нашите продавници рече дека тие биле христијани и припадниците на различни цркви во Романија, но кога тоа е проверува никогаш не го тужеше.

Се разбира, христијанин им помогне на луѓето кои се сиромашни и кои имаат потреба, ако сакате, но не се сини очи и наивна, и да дозволи себеси да се користат само затоа што си христијанин и сакаат да живеат побожно.

Всушност, тоа е прилично кул да се јавите дома за исповедање христијани кои веруваат во Исус да се молат (да ги измамат?) На пари. Тие веројатно сте surfed низ мрежата да се најде лековерни христијани. Јас претходно добиено хаос на питачи. И како да знаеме дека тоа навистина е просјак кој повик и да го имаат тешко? Можеби е добро лигата зад себе.

Не за telemarketers

Претходно, имав тешко време не сме велејќи telemarketers кои сакаат да се протури ми работи. Јас секогаш се чувствувале инфериорни во нивниот став беше дека јас во основа сум глупав што не разбираат дека нивните производи се во светот шанса дека јас едноставно не може да го пропушти. И јас да бидам убеден и купил еден од нив, јас потоа се чувствува измамен.

Но, сега велам директно нема основа дека јас не сум заинтересиран. Но, тие продолжуваат и покрај тоа да се зборува за да се обиде да ме убеди, јас веднаш престанете со фирма, но пријателски збогум и го спушта. Јас не им даде шанса.

Претходно, тоа ми даде лоша совест, но не повеќе, бидејќи јас се разбере дека тоа е јас, кој ќе се експлоатираат и страдање. Јас сум станат посилни и имаат многу повеќе доверба да му се спротивстави на овој вид на работа.

Затоа, треба да се осмелуваат да се каже не. Не дозволувајте некој да направи да се чувствувате инфериорност комплекс кога ќе нема што да каже. Стојте цврсто во вашата одлука со голема увереност и смелост. Не се користи. И си христијанин не стане помалку христијани, ако не се каже.

Дајте им на Исус!

Но, како да се направи со нив молат за пари? На прво место ние треба да им даде на Евангелието на Исус, така што тие можат да добијат Него и да се спаси и спаси за вечноста. Во спротивно, тие никогаш нема да добие некои цел во нивните животи.

На прво место, ќе се даде на питачи Исус! Тоа ќе го кажам уште еднаш: На прво место, ќе даде Исус питачи! Само тогаш тие може да се отцепи од беда! Потоа може да им помогне социјално.

Дали не е Исус, а потоа на социјална помош не работи! Затоа, прво треба да им даде Исус, а потоа и на социјалната помош!

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 19:18

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp