DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Родителите навреден - Дедо Мраз не постои!

"Шокирани сме!"

Родителите навреден - Дедо Мраз не постои!

Паника во празната продавница. Слика: YouTube / СВТ.

"За првиот дел да се каже дека Дедо Мраз не постои и дека постојат возрасни, кои се облекува беше премногу за нас."

Av: Christer Åberg
tisdag 03 december 2019 19:50 📧

Измамник и лаже децата

Секоја година на Божик учење многу возрасни нивните деца да се поверува во основа - дури и некои христијани. Оваа е да трик и лаже своите деца. Вие не треба да ги учат да се верува во основа, но ќе треба да им даде Исус!

Првиот дел од календарот Доаѓањето "Паника во празната продавница" ги разгневи некои родители, да, дури и на медиумите. Имено, беше предложено дека Дедо Мраз не постои!

шокирани

"Шокирани сме!", Пишува на еден од родителите на Фејсбук страница СВТ е по гледањето на програмата. "Нашите деца веруваат во Дедо Мраз, а ние сега седат тука и да бидат загрижени во врска со прашања ќе бидат за тоа."

Па, она што може да се каже за пост?

Како што ако тоа не е доволно. Еве уште:

"За првиот дел да се каже дека Дедо Мраз не постои и дека постојат возрасни, кои се облекува беше премногу за нас."

"Бевме шокирани! Не знам дали децата ќе продолжат да се види овој факт. "

Доналд фанфари Вистината

Таму се чини дека се многу чувствителни на прашање постоењето на Дедо Мраз. Минатата година дури и претседателот на САД, Доналд Трамп за подигање дека тој во прашање постоењето на сајтот.

7-годишниот Collman Лојд дојде до Доналд Трамп телефон-во на парцелата. Тој се прашува дали можеби таа е премногу стар за да веруваат во Дедо Мраз, но операција на нејзиното семејство има направено сега да не се доведуваат во прашање постоењето на Дедо Мраз.

Што ако возрасните не може да им помогне, но да ги индоктринира своите деца со оваа лага! Она што тие се плашат? Вистината навистина е дека Дедо Мраз не постои?

"Лид на нив за неколку години"

Во извештајот "Прекрасно лага", пишуваат експертите Бојл и McKay дека родителите кои ни кажуваат дека Дедо Мраз е може да го оштети односите со своите деца. Тоа може да генерира кај детето не мисли на нивните родители во други контексти.

"Сите деца на крајот ќе дознаете дека тие биле лежи на нив со години, и ова може да предизвика да се прашувам што други работи што научив кои исто така биле лаги", вели професорот Бојл.

"Ако Дедо Мраз не постои, постојат самовили? Е магија? Е Бог? Ако родителите се во можност да лажат за нешто толку посебна и магично, можат навистина да им се верува како заштитници на мудроста и вистината? Поуката да се деца да се поверува во тој вид на мит мора да биде доведена во прашање ", напиша на експерти во извештајот.

Ова е причината зошто тоа е подобро да ги учат вистината за Исус, а не лага на земјиштето. Потоа, тие секогаш можат да се потпрат на, она што го велат е вистина, и нивната доверба во себе ќе бидат поправени.

Се сомневам дека елф-верување е уште поважно за возрасни, отколку за деца. Постои повремениот збунети возрасни кои веруваат во Дедо Мраз, но повеќето не. Зошто треба да се демнат во децата со ова?

Banshee

Еден ден пред Бадник 2007 година, пишував за таква збунета лице - Asatru човек кој верува во Дедо Мраз. Тој верува дека Дедо Мраз е дух суштество кое тој ја има во својот дом. Тој го опишува демон!

Ова е добар опис дека Дедо Мраз навистина е за ништо. Дедо Мраз е зло дух кој сака да ги заведат луѓето да веруваат во него, наместо на Исус!

Свети Никола

Свети Никола бил епископ на градот Мир во југозападниот Lill-Азија на 300 е. Тој беше прогласен за светец, бидејќи тој беше великодушен.

Се вели дека тој го спаси жени од проституција од страна давајќи им златници. Тој подоцна стана светец-заштитник на учениците е.

Свети Никола направи неколку дела според легендата. Откако го спаси семејството од сиромаштијата со фрлање пари на нив во текот на ноќта. Со тоа и даде подароци како денешниот Дедо Мраз!

Но, Никола бил, исто така, со моќта на Бог будење мртов. Тој дури и спасил морнари се за да умре во невреме.

Кога Никола бил упокоил, тој беше првично најценетите од морнари.

Неговиот ден firads 6 декември со Божиќ игра во католички училишта. Децата кои биле добри доби подароци.

Оние кои не биле добри или чист немирна здобија со вкус на ориз од страна на ѓаволот фигура облечена како свети Никола доведе.

Во англиското говорно подрачје земји, познат како Дедо Мраз Дедо Мраз по Свети Никола.

За време на реформацијата кога укинати обожување светец не може да се укине Свети Никола, бидејќи на неговата популарност.

Потоа го направи да биде Дедо Мраз! Тој тогаш беше без капа на владиката.

Хронолошки, ова опремени добро, бидејќи Никола починал во декември. Сега тој е поврзан со Божиќ и подарок-давање како Дедо Мраз.

мртви светци

Денес тоа е ерес на Дедо Мраз потекнува од друга ерес и која денес е ништо повеќе од мртов светец.

До 2017 година, весникот пишува историјата на светот, дека нашол карличната коска од Никола.


Дедо Мраз .

Остатокот од остатоците на Дедо Мраз се вели дека е во базиликата Сан Никола во јужна Италија. Тој е мал, слаб човек од околу 150 сантиметри.

Значи, ако Дедо Мраз на сите е, тој е загарантирана денес смрт! Во католичкиот свет се слави смртта на 6 декември со големи свечености.

бајка слика

За многу Дедо Мраз е само измислен лик дека децата се учат да веруваме и да се закачите затоа не толку акцент на него.

Тие велат дека тоа не значи ништо, но зошто тоа е една од оние големи врева околу него? Зошто тие учат, кога децата се верува во него?

идол

Дедо Мраз е прикажан со натприродни моќи, тој е "сезнаење", во смисла дека тој не знае дали децата се добро, тој е, исто така, "насекаде".

Тој е опишан како вид и во текот на "добри" и само потиснува со многу подароци и подароци.

Со други зборови, Бог! Ова е јасно да се види кога ќе студираат слики од него. Тој изгледа како бог - идол!

Денешниот Дедо Мраз е конфузија од три различни контексти. Еден католички светец, на vresige дворно место од селанец општество и Божиќ коза!

Што значи зборот "пусти"? Зборот е скратена форма на заговор bisse. Тоа е еден вид празно и дијалектен bise. Тоа значи главата, најголем авторитет, или дури и јагода.

Кој да му се поклонуваме на божиќни прослави?

Пред неколку години слушнав четиригодишно момче, да речеме, "Јас верувам во Исус, но не и Дедо Мраз". Тоа беше мудар дете.

Но, некои луѓе не чини да се биде мудар како што од година во година, на мамката на мали деца врз основа таму. Јас не разбирам зошто тоа е толку важно да се вашите деца да веруваат во Дедо Мраз. Децата немаат tomtetro додека возрасните се демнат во нив. Но, сите деца имаат верба во Бога во нивните срца пред да сте слушнале за Бога и Исуса според истражувањето. Ова истражување ја потврдува Библијата во Проповедник 3:11.

Кој го прогласуваме за божиќни прослави, а кои се поклонуваме ние? Тоа е време да се зборува за Исус. Точно, тоа е историски факт дека тоа е Божик, се родил Исус. Но, тоа е подеднакво историски факт е дека тој е роден!

И на божиќни ние обично се нагласи дека Исус бил роден на земјата. Зошто се родил? Роден е да се спаси - спаси вас и мене. Тој го стори тоа од страна на умирање и се зголемува.

Кој навистина доаѓа со подароци?

Време е дека ние им кажуваме на нашите деца што ние навистина се случува да го прослават на божиќни прослави. И тоа е, исто така, време да се каже на нашите деца кои тоа навистина доаѓа со подароци.

Јаков 1:17. Секое добро и секој совршен дар е одозгора, како слегува од Отецот на светлината, со кого се случува да нема промена и без префрлување помеѓу светлината и темнината.

И подароци се дава незаслужена но ние сме вид, прекрасен и талентиран!

Најголемиот дар е Исус Христос, Кого Бог Го испрати во светот. Кога ќе го прифатат Исус како Господ, ние стануваме спаси и да ги добиете сите ни бидат простени гревовите.

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 19:33

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp