DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Ноќ на вештерките - една ноќ полна со демони

Факти за Ноќта на вештерките. Ноќта на вешт&#

Ноќ на вештерките - една ноќ полна со демони

Во 1840 година, се главно Ирска со него на прославата Селтик кога емигрирале во Америка. Во Америка, стана голем празник, дури и меѓу христијаните и се прославува на 31 октомври. Од Америка, тој има "американизиран" за неколку години, се враќа во Европа со шупливи "черепи" на тикви, вештерки во собата, хорор маски, коси, ѓаволот вилушки и надгробни споменици во пластика или дрво.

Av: Sigvard Svärd
onsdag 09 oktober 2019 16:46 📧

"Значи, тоа е како тие го убие, баба, татко, браќа и сестри, пријатели ќе изгледа ако се вратат од мртвите, како духови, костури и демоните!"

Ноќта на вештерките е претхристијанските пагански феномен кој потекнува главно меѓу луѓето тим Келтите. Овие се по потекло од Мала Азија, па дури и од Галатија (денешна Турција).

Келтите се споменати во европската историја, прв пат околу 500 година п.н.е., кога по миграција живееле во тогашната северниот дел на Европа; областа околу реката Дунав и Западна Германија. Во Европа, тие отиде со името "gaeler" или "мрежа".

За време на насилни проширување Келтите прошири својата област, западно кон Белгија и особено во Велика Британија, Ирска, особено, на југ кон Италија и Шпанија и на исток во Мала Азија, каде што тие се населиле во Галатија.

"Galates" исто така беше грчкото име за Келтите. Постепено дојде Шкотска, Велс и Ирска, особено, треба да се смета за дом на Келтите. Селтик религиозни фестивали, и животот воопшто, беше предводена преку окултизмот и практикувањето на власта од страна на друиди (свештеник-крал). Ритуално жртвување на растенија, често Имела и зготвената храна, со задоволство леб, беа заеднички елементи, но и човечки жртви се случи (види Lindow човек во Манчестер, чиј скелет е откриен во 1984 година).

Животот и смртта бог Samhain

Стоунхенџ во Англија се смета меѓу модерните азил во "keltism", да биде високо ефективни собирач на магична моќ. Ова е местото каде денешна вештерки и шамани на сеансите и ритуал прослави. Келтите слави фестивалот на жетвата и на Нова Година на 1 ноември. Тоа е пагански свет ден. Партијата го означи крајот на летото и така смртта и есен темно влез во природата, што само по себе значи нов почеток на животот. Во земјата, на паднатите лисја, никнува нов светилки.

Во овој период од годината, исто така, значи, дека завесата помеѓу живите луѓе во светот и светот на мртвите (помеѓу инкарнации) е најтенка. Вечерта пред Нова Година, овој "свет вечер", на "празнувајте Ева", односно до 31 октомври, кога тие имаа идеја дека мртвите, барем оние кои загинаа во текот на изминатата година, и други, и добри и лоши енергии и духови - се врати во земјата под раководство на животот и смртта бог (светлите и темните) Samhain. Тој ја отфрли и во космосот и во подземниот свет.

Затоа, на 31 октомври беше и сите живи и мртви вечер. Исто така е наречен "Предок ноќ", "Anfädernas ноќ" или "ноќта предци".

Средба со бела и црна магија

Кога мртвите, и други енергии и алкохолни пијалаци, дојде до Земјата, таа вечер, мораше да се, од една страна, запалија свеќи и огнови за доброто што го направија на местата каде што се поздрави, да се идентификува со нив, да ги смири со да изгледаат како нив, а од друга страна да се збуни предатори и ги исплаши назад одеднаш, изгледа полошо од нив и да ја одржува куќата кул.

Светлина, оган, крв, симболи на смртта и темнината беа измешани. Бела и црна магија се исполнети, со работ на црната магија. Друидите осветлена големи огнови да се плашиш на опасни суштества како злото вештерки дојде летање. Луѓето беа замолени да се стави свој оган домаќинството и наместо тоа да ја преземете нов пожар од пожари Друидите да се заштитат себеси.

Оние кои дојдоа од светот на духовите, може да и даде подароци за Нова Година, на пример, ветувањето за враќање на светлина по есен и зима и добра плодност во наредната година - или преземете душите на оние кои починале оваа вечер / ноќ, дури и да бара човечки жртви за нова година. Се однесуваше бенефиции или клетви.

Тука е основа на некои прашања за современите деца на вратата на ноќта пред сите светци: "Candy или автобус", "трик-или-третираат" ( "Spratt или подарок"). Samhain беше да им се кажува и на давателот и Грим Reaper. Така што се очекува да се почитуваат. празникот на Сите Светии ден на христијанската Црква, се нафатиле да триумфира над паганските Селтик фестивал на жетвата.

И почетокот на ирската христијански обичај беше да се моли за леб во куќи, а за возврат, се молат за душите на мртвите роднини. На крајот имаше конфузија, можеби окултни одговор "förkristnandet" - дури и паганските свети шуми и високите места се намали и да се замени со христијанските цркви и гробишта - така што "сите на живите и на мртвите ноќ", паганските мисла, беше, некои до потег "Allahelgonaafton", со други зборови, Ноќта на вештерките.

На враќање од Америка

Во 1840 година, се главно Ирска со него на прославата Селтик кога емигрирале во Америка. Во Америка, стана голем празник, дури и меѓу христијаните и се прославува на 31 октомври. Од Америка, тој има "американизиран" за неколку години, се враќа во Европа со шупливи "черепи" на тикви *, вештерки во собата, хорор маски, коси, ѓаволот вилушки и надгробни споменици во пластика или дрво.

Некои податоци укажуваат на тоа беше компанија со шеги во 1991 година започна со лансирање во Шведска. Флаер од пред неколку години, еден синџир на исхрана беше: "Па се соберат вашите spökkompisar и ѓаволот пријатели на вистинска Halloween забава и да се подготвени за една ноќ полна со демоните".

Значи тоа е како тие го убие, баба, татко, браќа и сестри, пријатели ќе изгледа ако се вратат од мртвите, како духови, скелети и демоните! Зошто да се облекуваат тоа не се случи тогаш повеќе како т.н. добар дух и "ангели" во окултизмот, ако сакате да се емулира нивните роднини и пријатели кои починале - и тоа сега значи ќе се вратам?

Очигледно вештерките прослава за повеќето Швеѓаните само невина игра, без мислев дека тоа ќе биде нешто друго зад себе. Но, зошто е темно и тоа е непријатно да се истакнат? Се плашиш пишува својствени вознемиреност?

Шегуваш човек со смртта, со цел да се извлече од одговорноста пред вистински смртта? Ноќ на вештерките треба да се гледа како неопходен бегство од реалноста? Да, Ноќта на вештерките е ништо повеќе од еден стар пагански обичај дека никој не треба да се вклучат во, најмалку од сите христијанин. Смрт и зло се прослави.

Во училиште, децата учат да се откаже од насилство. И тоа зборува толку многу за заштита на децата, прв од сите се размислува за најдобрите интереси на децата. Хуманизмот и името на слобода понудени во исто време овие деца на смрт и насилство симболи во училиштата, медиумите и општеството во целина. Двојни стандарди и наивност, велам! Колку голема нашата потреба за забава отколку тука во Шведска во текот на долгите и темни есен, Ноќта на вештерките не е добар пример!

Ве молиме да се одбележи, како христијанин, во духовниот свет и во јавната расправа за овој пагански дете непријателски вечер. Но, реагира додека играте костимирани деца во христијански мудро. Да речеме, на пример, љубезно, што не го прослават Ноќта на вештерките. Потешко отколку што обично не всушност може да биде. Обидувајќи се да се "христијани" Ноќта на вештерките, мислам, од друга страна, е погрешен начин да се оди.

* Според ирската легенда, имаше злобни ковач име Џек. Џек излажани ѓаволот и го направи ветување дека никогаш нема да се тврди неговата душа. Кога конечно умрел, тој беше одбиен влез во рајот заради тоа што предизвика толку многу на земјата. Тогаш тој, исто така, може да се заокружи со ѓаволот, и тој остана скитник душа на земјата. Тој побара од ѓаволот да се барем да добие фенер. Ѓаволот ла кога мал пожар во вдлабнатината репка Џек јадевте. Од тогаш тој неуморно талка околу со својата "фенер", а во потрага по место за престој. Во игри и фолклор наречен една таква ламба за "Џек-О-Фенер", особено со цел да заплашувачки злите духови со.

Sigvard Svärd


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 20:20

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp