DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Läsarmejl

Helgelsen sker i efterföljelsen av Jesus

Helgelse och frälsning eller rättfärdiggörelse, är inte samma sak.

Helgelsen sker i efterföljelsen av Jesus

Frälsningen eller rättfärdiggörelsen, sker den sekund vi vänder om till Jesus, och han flyttar in i vårt hjärta. Helgelsen däremot är en livslång process, där vi under vandringen med Jesus mognar som människor och kristna, Jesus kan alltmer och mer synas i och genom våra liv, medan världen och köttet får en allt mindre styrande kraft i våra liv.

Av: Emma
onsdag 04 december 2019 19:47 📧

Denna artikel är ett läsarmejl/gästblogg vilket innebär att åsikterna är skribentens egna!

осветување на зборот и од Стариот Завет хебрејски "Kadas" и во НТ грчкиот збор "hagiasmós", така зборот осветување на одвоеност од светот и неговата "дух". Ова значи одвојување од она што е ваше и профаното, и дека наместо да се издвојува за име на Господ и она што му припаѓа Нему.

Осветување и спасение или оправдување, не е иста.

Спасение или оправдување, ќе се одржи вториот ќе се сврти кон Исус, и тој се движи во нашите срца. Осветување сепак, е доживотен процес, каде што ние одиме со Исус зреење како луѓе и како христијани, Исус може да биде повидлива во и низ нашите животи, додека светот и месото станува се помалку водечка сила во нашите животи.

Џон го прави опис на она израз светот се наоѓа во 1 Јован 2: 15-16

" Не сакајте го светот, ниту на работите кои се во светот. Ако некој го сака светот не е љубовта на Отецот во него. За сето она што е во светот, телото и желбата на очите и гордоста на добар живот, тоа не е од Таткото, туку од светот. "

Во Галатјаните 5: 16-21 Павле зборува за делата на телото, кој исто така ќе се најдат под поимот свет и неговиот "дух", Павле го спомнува ова: блудство, нечистота, бесрамност, идолопоклонство, магии, непријателство, кавги, љубомора, изливи на гнев, кавги, расколи, ереси, злоба, пијанство, разврат. Рака под рака со библиското учење за осветување, како што Библијата зборува за оние кои ја прифатиле Исус Христос како свој личен Спасител и Господ, тоа лице е свето: Римјаните 1: 7 "... вие, возљубени од Бога, неговата повикани да бидат светци" 1 Коринтјаните 1: 2 "на црквата Божја во Коринт, до оние кои се осветени во Христа Исуса, тие се повикани да бидат светци ... Ефесјаните 1: 4", како што пред создавањето на светот се ни одбрале во него дека ќе бидеме свети и непорочни пред него ".

Библијата зборува во неколку места за тековниот процес на осветување.

1 Солунјаните 5:23 вели : "Бог на мирот да ви се посвети целосно ..." 2 Солуњаните 2:13 вели дека "... преку осветувањето на Духот и верувањето на вистината", Евреите 2:11 зборува за Исус Кој осветува и оние кои свети. Зборот ни освети: Јован 17:17 "Освети ги во вистината, вашиот збор е вистина."

Верникот прави се на располагање за работа на осветување во нивните животи: 1 Солунјаните 4: 7.8.

Ние никогаш нема да ги брани своите гревови во нашите животи! но кога Светиот Дух, што укажува на штета ние го сторивме, ние исповедаме пред Бога, Бог ќе ни прости и да нè очисти од секоја правда. 1 Јован 1: 9

Ние сме повикани да живот на светоста

" Бог не ни го повика на нечистотата, но на живот на светоста. Затоа, тоа е сега го отфрла ова не ја одбие човек, но Бог, кој ви ја даде Светиот Дух. " 1 ч 4: 7, 8

Во Рим 06:19 нагони ни да ги прашате нашите членови во служба на праведност, осветување, и 2 Коринќаните 7: 1 поттикнува нас да побожност усовршувајќи ја светоста.

Мислам дека вистински страв Божји е моќна сила во животот на верниците да бараат светост во нивните животи. Она што сакам силно да се нагласи:

Во светлината на Божјата светост е роден вистински страв од Бог.

Тој е достоен за почит, подреденост, послушност, нашите срца скромно благодарност и воодушевување.

Тоа е исклучително важно да не се оди против и да го игнорира кога се покажува на Светиот Дух ни нешто во Словото, кога Бог сјае на нешто каде што тој сака да види промена во нашите животи. Кога Бог вели; Ова не е пријатен за мене, сакам да престане со, ако во такви времиња, само да го игнорираат, или мислите дека, тоа не е толку опасно, така вознемирувачки кон Бога Светиот Дух. "Не тагувај Бога Светиот Дух, Кого го имате како печат за денот на откупувањето." Ефесјаните 4:30.

Ако тоа е долго време кога се игнорира Господ укажува, толку помалку тие го доживуваат како воздржани гласот на Духот во една внатрешна, станува "тапи". Тој често зборува тивко во нас.

Ќе ти дадам еден пример од мојот живот. Претходно ми изгледаше премногу често на телевизија. Јас тогаш беше многу јасен искуство кога го видов во некои телевизиски програми, или каде што беше многу вулгарно или содржи ништо нечисто, како Светиот Дух во мене, одговори и стана потресени. Тоа може да биде на пример нешто возбудливо полицаец шоу програма или драма што го најдов интересна, и како што изгледаше на. Кога тоа помина долго време, и јас ја игнорира предупредувањето на Светиот Дух, и продолжи да се види на таква програма, па јас замислен не веќе како јасно ниско-клуч предизвик на Светиот Дух. Видов веќе не како тој стана потресени.

Што се случи? Па, она што се случи беше дека срцето ми се затапени во врска со светоста на Бога! глас духот на таа специфична работа беше речиси запрен. страотно

Сега ќе биде многу малку телевизор гледање. Мислам дека сите ние имаме области што Божјиот Дух покажува дека не го задоволи, и каде што ние треба да се покајат.

Помош во процесот на осветувањето е на располагање. Ние знаеме доволно за сите колку пати се обидовме, во своите напори да стане повеќе "побожни" посветени христијани, но она што не успеваат да го направите тоа. Да го заборават, или не знам како Бог ни помага во процесот на осветување.

Во Езекиел 11:19, 20 читаме

" Јас ќе им дадам ново срце и нов дух ќе се стави во нив. Јас ќе потрае камениот срцето на нивното месо и им дадам срце од месо, дека тие ќе одат во мојот статути, и ги пазите Моите заповеди и ги направи. Тие ќе бидат Мој народ, и Јас ќе им бидам Бог "

и во Евреите 8:10 читаме истото ветување. Галатите 5:16 "Она што сакам да го кажам е ова: Прошетка во Светиот Дух, нема да бидете во похотта на телото" и стих 25, ". Ако живееме по Духот, да одиме во Духот"

Тоа, сепак, за мене лично, јасно зборува за мене во оваа желба да биде повеќе како Исус и зрели, тоа се зборовите на Исус во Јован 15. Тука Исус зборува за себеси како вистинска лоза / вистинската лоза. Тој рече дека тоа е само преку кои ние се придржуваат во Оној, Кој е на лозата, плод ќе се зголеми. Тој вели дека со förblivandet во лозата ќе се разгранат (vi) да се има богат плод. Исус исто така вели во стих 5 "... без Мене не можете ништо да направите."

На гранка не може сопствена моќ или напор притисне било овошје.

Овошје расте.

работа на Духот на благодатта во нас, што се одвива во Заедницата на самиот Исус.

Мислам дека животворниот сок на лозата, кои произведуваат овошје, грозје, мислам дека може да се каже дека слика на Светиот Дух, живописни живот.

Плодот на Духот е споменато во Галатјаните 5:22. Имајте на ум дека плодот на Духот , кој се појавува. Нема чест оди на гранка која носи плодови. Но гранката почитуваат во лозата направи, така што тоа може да расте овошје.

Ние, исто така види во Библијата дека спасените човек не може да живее на начин сака, и да го игнорира она што Божјиот Дух преку Словото зборува за нас. Ние сме повикани од страна на Исус на discipleship "И тој го повика народот и неговите ученици и им рече: Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себе и го земе крстот свој и врви по Мене." Обележи 08:34.

Да заврши со еден збор од Филипјаните 4: 8, кој стана толку жив за мене

För övrigt bröder (och systrar), allt som är sant och värdigt, rätt och rent, allt som är värt att älska och uppskatta, ja, allt som kallas dygd och förtjänar beröm, tänk på allt sådant”.

Mitt tillägg: lev för allt sådant, tala allt sådant.

Emma


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 20:20

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp