DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Обрежувањето не е од употреба

Обрежувањето не може да се роди повторно, н&#

Обрежувањето не е од употреба

Слика: dn.se.

Овој викенд, беше одлучено на состанокот на Партијата на центарот, кој тие ќе работат за забрана на обрежување на момчињата не е направено за медицински причини.

Av: Christer Åberg
tisdag 01 oktober 2019 11:27 📧

Галатјаните 6:15. Во Христос Исус ниту обрезанието ниту кожичката од употреба, туку ново создание.

Центарот се одлучи за неговата партија конференција дека тие сакаат да се забрани обрежувањето на момчињата. раководството на партијата е предупредување дека тоа ќе биде сфатен како партија сака да ја забрани јудаизмот и исламот.

Но, според Библијата, па обрежувањето не е од употреба. Тоа не може да се спаси. Единствениот кој може да се спаси е Исус Христос.

Центарот одлучи да го забрани

Овој викенд, беше одлучено на состанокот на Партијата на центарот, кој тие ќе работат за забрана на обрежување на момчињата не е направено за медицински причини. 

раководството на партијата не го сакате тоа, и лидерот на Партијата на центарот Ени Loof потоа изјави дека жали за одлуката.

Сега доаѓа прашањето, исто така, во Умерената партија, која е на состанокот во неколку недели. Тоа е Ана AF Sillen и Марија Gilstig од Sörmland поднеле барање за забрана на обрежувањето, освен ако тоа е од медицински причини.

Се разбира, еврејски и муслимански групи вознемири, за што јас може да се разбере, но според Библијата не е заштеда на обрежување, но за вас е ново создание во Христос или не. 

Обрежувањето не спасува

Обрежувањето не може да се роди повторно, но тоа може да биде Исус Христос. Тоа му е мора да ги прифатите ако сакате да се спаси.

Библијата вели:

1Co 07:19. Обрежувањето не значи ништо, и кожичката не значи ништо, туку да се задржи на Божјите заповеди.

Галатјаните 5: 6 Во Христос Исус ниту обрезанието ниту кожичката ништо, но верата работи преку љубовта.

Галатјаните 5:11. И јас, браќа, ако јас се уште го проповедам обрезанието, зошто јас се уште гонети? Тогаш тоа би дело на крстот далеку.

Галатјаните 6:12. Сите оние кои сакаат да имаат добар изглед во телото, тие принудат да се обреже, само затоа што тие не ќе бидат гонети за крстот на Христа.

Галатјаните 6:15. Во Христос Исус ниту обрезанието ниту кожичката од употреба, туку ново создание.

Колосјаните 2:11. Во него можете, исто така, биле обрежани со обрежувањето не се направени со раце, но со сунет Христови, тогаш ставање надвор телото на гревот месо.

Гледаме дека Библијата конкретно вели дека не може да се спаси со обрежување, но спасение зависи ако имаш Исус или не. 

обрежувањето грешка

Но, имаше народ во Библијата кој сакаше да се наметне обрежувањето верници. За тие тврдеа дека тие не можат да бидат зачувани на друг начин. Можете да прочитате во Дела 15: 1-2:

1. И некои луѓе дојдоа од Јудеја и се предава на браќата: Ако не нека обрежани според обичајот на Мојсеј, вие не може да се спаси.

2. Потоа настана несогласување, и Павле и Варнава влезе во сериозен спор со нив. Тие одлучија дека Павле и Варнава и уште некои од нив ќе патуваат до апостолите и старешините во Ерусалим за ова спорно прашање.

Забележете дека тоа вели "обичајот на Мојсеј" , а не "законот на Мојсеј ..."  По апостоли отишле во Ерусалим, тие одлучија, заедно со Светиот Дух:

Дела 15: 28-29. За Светиот Дух и ние одлучивме да не лежеше врз вас, без поголем товар, освен дека тоа е неопходно:

29. Тоа треба да се воздржуваат од она што е жртвувано на идоли, од крв и од месо од задавени животни и од блуд. Ако внимателно се консултира за тоа, ви се прави во право. Збогум.

Така можеме да видиме дека тоа е ерес, кои мора да бидат обрежани да се спаси. Единствениот начин да се спаси е да го прифатат Исус Христос и да веруваме во него.

Дебатата не треба да се игнорира

Но, политичката дебата во Шведска не може да биде толку безопасни. Можеби следниот пат тие одат против вистинско спасение клучни работи, како што не може да се верува во Исус, или дека не може да ги учат децата да се верува во Исус, тогаш станува навистина опасно.

Да се ​​молиме за Шведска и нејзиниот народ. Да се ​​молиме за нашите политичари, така што тие не донесуваат одлуки кои одат против Исус и Библијата. Дозволете ни да се молат дека Бог ќе испрати работници на Својата жетва како сведок и evangelize за Исус, така што луѓето ќе бидат во можност да го прими, така што тие се зачувани.

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 14, lördag 10 april 2021 kl. 17:46

Dagens bibelord

“För när tiden var inne, medan vi ännu var maktlösa, dog Kristus i de ogudaktigas ställe. Knappast vill någon dö ens för en rättfärdig – jo, kanske vågar någon dö för den som är god. Men Gud bevisar sin kärlek till oss genom att Kristus dog för oss medan vi ännu var syndare.” (Romans 5:6-8)

Dagens namn

Ingvar och Ingvor

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Ingvar och Ingvor. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 10 april 2021 10:39
Låt din vilja ske men ber om besked och glädje hela dagen för dotter.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp