DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Gästblogg

подемот и падот на Шведска - Дел 2

Може да се каже дека сме го доживеале подем &

подемот и падот на Шведска - Дел 2

Римската империја се воздигам и паѓам е познат концепт. Тоа е за тоа како овој свет империја дојде да биде толку голем и доминантен, но, исто така, за тоа како тогаш пропадна.

Av: Holger Nilsson
torsdag 30 januari 2020 12:54 📧

Denna artikel är ett läsarmejl/gästblogg vilket innebär att åsikterna är skribentens egna!

пад на Шведска

Шведска се менува, тоа веќе не е дом за стари лица.

Може да се каже дека сме го доживеале подем и пад и Шведска.

Римската империја се воздигам и паѓам е познат концепт. Тоа е за тоа како овој свет империја дојде да биде толку голем и доминантен, но, исто така, за тоа како тогаш пропадна.

Луѓето станаа од понижување на алкохолизам во 1800-тите и социјална држава што беше создадена за време на 1900-тите, беше сведоштво за тоа што може да се случи на земјата.

Во последниве децении, за жал, сведоштво за она што може да биде срушен. камен темелник на општеството, бракот е заменета со лабава врски, скршени семејства каде што децата смени сместување и превоз меѓу различни домови.

Безбедно, бидејќи тоа треба да се додаде во текот на првите неколку години од животот на детето е разнишан. Експертите се согласуваат дека раните години се од фундаментално значење за развојот на една личност. Сиромашните деца безбедна земја, постои голем ризик дека тие стануваат небезбедни и несигурни луѓе во иднина.

Секоја година околу 50.000 децата на разведени родители. Тоа се случува од година во година во година и кинење до големи рани во општеството, која нема богатство во светот може да се лекува. Децата создаде внатрешна болка која е тешко да се лекува и многу деца живеат со прашањето дали тоа е нивна вина што работи испадна како што тоа го правеа.

Бракот е една основа потребни за стабилно општество. Еден друг основ е што ќе научат она што е право а што не е во ред. Тоа е сосема од суштинско значење за општеството да функционира. Ние не се однесува само на законите, но, главно, на внатрешен компас - вредности кои се добри, како за поединецот така и за луѓето околу нас.

Десетте заповеди

Бог им дал на некои едноставни основни зборови на луѓето, тие не се многу, тие се само десет на број. Ако луѓето од нашиот свет ги преземат за да на светот беше сосема поинаква!

Може да се бара она што е во ред со тоа пример во чест на неговиот татко и мајка?

Вие не треба да се убие - тоа не е добро да се направи тоа се расчисти со него?

Не ќе крадеш - како идилична нема да биде општество во кое никој не краде?

Вие не треба да сведочи лажно против твојот ближен - лаги и обвинувања - колку не сте биле оштетени од него?

Вие не треба да се прави прељуба - нема добра во продавница, така!

Зошто таков отпор против Божјите заповеди е човекот најдобар?

Вие само сакате да се живее за себе

Тоа првенствено за да не се сакаат да се земе Бога во нивните животи, тие само сакаат да се живее за себе, а не за верување во еден Бог. Тоа ќе биде непријатно да се има да се смета на него - да се укине богомислие - толку многу мисла и работеле.

Меѓу оние кои го направиле тоа, тоа е некои политичари кои се залагаат за dechristianize Шведска. Особено во 60-тите години почна офанзива за да се елиминира христијанското наследство. Потоа, исто така, спроведе најголемата петиција врши во нашата земја (1963); тогаш населението е околу 7,5 милиони евра. Од нив, 2.100.000 (!), Кој го е создал на тема заштита на христијанството во училиште!

Но, современата политичар не зеде предвид оваа голема поддршка за одржување на учењето на христијанството во училиштата - тоа беше уште далеку. Ова е најсериозната одлука дека сте ги направиле во оваа земја!

Колку милијарди има цена општество, и како многу корумпирани луѓе што следеше, не постојат податоци. На денот на судот, сите катастрофални последици на оваа донесе со него, излезе на виделина.

Режимот кои постоеле тогаш беше претворен во хаос во многу училишта. Студентите силеџија еден со друг, некои избрале да го земе неговиот живот, три деца во неделата го прави! Други, пак, не сакаат да одат на училиште без бегање од часови. Наставниците се закани дека од страна на студентите и на постигнатите резултати е драстично намален.

Луѓето се чувствуваат полошо

Луѓето се влошува, психијатриски клиники се долги редици за да се обиде да им помогне на луѓето кои имаат потреба. Во соопштението за печатот од 2015 година, читаме:

"Во последните 23 години, употребата на психотропни лекови се зголеми драстично меѓу младите луѓе. Далеку од најголемите е подемот на антидепресиви, кои се зголемија 140 пати кај жените од 15-19 години и 70 пати поголема кај мажите во истата возрасна група. "

Обидете се да се земе во овие катастрофални фигури 70 пати и 140 пати се зголеми!

зло

Злото е преземање во заедницата: насилство на улиците, убиства, силувања, автомобили запалени. Младите луѓе се криминалци, дури и пред да заврши училиште, слушаме за убиства извршени од страна на децата. Во некои населби може да не брза помош и оган влезе без полициска придружба.

Водечките политичари мора да бидат заштитени од страна на чувари, локалните политичари се закани со смрт на социјалните медиуми.

Вили и апартмани мора да се добие ефикасно алармот да се задржи несакани посетители.

Шведска го одбра да одиме подалеку од Бога - резултатот беше катастрофални.

Holger Nilsson


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 14, lördag 10 april 2021 kl. 17:44

Dagens bibelord

“För när tiden var inne, medan vi ännu var maktlösa, dog Kristus i de ogudaktigas ställe. Knappast vill någon dö ens för en rättfärdig – jo, kanske vågar någon dö för den som är god. Men Gud bevisar sin kärlek till oss genom att Kristus dog för oss medan vi ännu var syndare.” (Romans 5:6-8)

Dagens namn

Ingvar och Ingvor

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Ingvar och Ingvor. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 10 april 2021 10:39
Låt din vilja ske men ber om besked och glädje hela dagen för dotter.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp