DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Läsarmejl

Верата на семе од синап

Како можеме да учествуваат во повеќе веру

Верата на семе од синап

Исто така, постојат голем број на Божјиот народ, кои имаат став дека силна вера е нешто утописки и недостижна. Но, тоа не е се. Ќе видиме во Светото Писмо дека покажува она што верата е.

Av: Sven Thomsson
fredag 08 november 2019 00:34 📧

Denna artikel är ett läsarmejl/gästblogg vilket innebär att åsikterna är skribentens egna!

Библијата зборува многу за верата и потребата да се преземат вера. Многу христијани сакаат нивната вера да расте, така што верата добива поголеми и посилни. Тоа е сосема можно да се доживее.

Исто така, постојат голем број на Божјиот народ, кои имаат став дека силна вера е нешто утописки и недостижна. Но, тоа не е се. Ќе видиме во Светото Писмо дека покажува она што верата е. Читаме во KJV, Евреите. 11: 1:

"Но, верата е убедување на нештата се надеваше, доказите на работите не гледа."

Верата не е претпоставка, претпоставка или под претпоставка дека никој не е сосема сигурен. Верата не треба ништо да се направи со физички сетила, како гледаме работите со нашите умови.

Често велиме: "Мислам дека тоа е така и така, но јас не сум сигурен." Тука доаѓа претпоставка, можеби претпоставка или шпекулација. Верата е нешто сосема друго, нешто цврсто, апсолутно безбеден. Верата е доверба во Божјите ветувања и осудата на вистината за тоа што не е видлива. Во стих 3 вели ова:

"Со вера разбираме дека универзумот е создаден од страна на Божјиот збор, така што визуелно не е направен од она што може да се види."

Со вера се добие увид и разбирање. Еден разбира со вера. Верата оди подалеку од светот кои се видливи со голо око и продолжува и во реалноста зад видливото. Читаме: "Со вера разбираме." Тоа е вистината. Но, категоричен луѓе се свртуваат кон сето тоа, и вели: "Преку ум, ние веруваме." Тоа е производ на физичките сетила и обични "здрав разум".

Како можеме да учествуваат во повеќе верување, поголема и посилна вера? Библијата вели:

"Верата доаѓа од слушање на зборот на Бога."

Верата доаѓа кога слушаме библиското учење кога се носи од страна на свештеник што има длабок увид во Божјото Слово. Вера, исто така доаѓа со чести читање на Библијата во водство на Светиот Дух. помазание од Светиот Дух е далеку од најдобар Библијата учител. Во читање на Словото, важно е да се фокусира посебно на ветувања, за Бог вели, тие му се, и тој вети дека ќе го држи. Мора да навистина се држат до ветувањата во Библијата, бидејќи тие не се носат.

Авраам бил човек кој имал силна вера. Бог му даде ветување на својот син, кој беше биолошки невозможно. Но, тој можеше да се види невозможно и се уште веруваат дека тоа е сосема можно. Читаме на непроменети копии од nuBibeln, Рим. 4: 18-22:

18 "Иако не постои надеж, Авраам се надева дека во секој случај и мисла, и така тој стана татко тој е татко на многу народи, како што се вели," Па многу ќе биде твоето потомство. "

19 Затоа Авраам не влечкаат во својата вера, иако тој беше околу сто години и смета дека неговото тело е нема сила, и иако неговата сопруга Сара никогаш не биле во можност да имаат деца, а сега тоа е само премногу стар.

20 Тој никогаш не се сомневал во неверување во ветувањето на Бога, за верата му даде сила, и тој чест на Бог.

21 Тој беше целосно убеден дека Бог може да направи нешто што тој вети,

22 и тоа беше заслужен за него како праведност. "

Ако го земеме Авраам, како пример, можеме да видиме благословен можност за одгледување на верата. Во 1917 година превод гласи:

"... тој беше прилично посилни во верата; Го прослави Бога ... "

Во чест на Бог е начин да се добие посилна вера. Но, тогаш на славата на Господ во вистинскиот начин. Вие не може да го направи, како што се вели во Исаија. 29:13 (nuBibeln):

"Овие луѓе се приближи мене со своите зборови и Ме почитува со нивната уста, а нивното срце е далеку од Мене, и стравот од Бога се учи само на мажите."

Таа доаѓа на срцето, се вклучени во чест на Бог со својот живот, со мисли, зборови и дела. Тоа Авраама.

Во една прилика учениците праша Исуса да пропагираат својата вера. "Зголемување на нашата вера", рекоа тие. Исус им одговори: Мат. 17:20:

"... Вистина, ви велам, ако имате вера колку синапово зрно, можете да речете на оваа планина, се движат од тука до таму, и тоа ќе се движат;. И ништо нема да ви биде невозможно"

Ништо не е ветено во Словото Божјо, или во корист на Божјите деца е невозможно за оние кои имаат вера колку синапово зрно. Вистинската вера се стави целата своја доверба во Божјата откриена збор и Неговата волја.

Исус ја дал прекрасно ветување во Јован. 14:12

"Вистина, вистина ви велам: кој верува во мене, ќе ги прави делата што ги правам јас. И поголеми дела од овие ќе го направи тоа, бидејќи одам на татко ми"

Ова значи дека тие се можни за сите кои имаат вистинска вера во Исус да ги прави делата што тој, па дури и поголеми отколку тој. Тоа е утопија, нешто недостижно? Не, воопшто! Со слушање на продуховен проповедници наставата и грижливо ја прочита и проучување Божјата реч може да имаат корист од таквите верување.

Sven Thomsson


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 19:47

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp