DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Она што Исус го напишал во песокот?

Ќе најдете фасцинантна одговор!

Она што Исус го напишал во песокот?

Библиски стих каде што Исус го напишал во земјата (тоа е земјата, а не песок), ние се сретнете со приказната на прељубница закани со каменување од фарисеите и книжниците.

Av: Christer Åberg
söndag 10 november 2019 22:09 📧

Јован 8: 6-8. Ова се рече, го искушува, и да имаат нешто да го обвинат. Но Исус се наведна и пишуваше со прстот на земјата. 7 Кога тие стоеја и побара од него, тој стана и рече: ". Кој е без грев може да фрли првиот камен на неа!" 8 Тогаш тој се наведна и пишуваше по земјата. 

Јас беше побарано еднаш она што Исус го напишал во песокот. Ќе најдете фасцинантна одговор.

Библиски стих каде што Исус го напишал во земјата (тоа е земјата, а не песок), ние се сретнете со приказната на прељубница закани со каменување од фарисеите и книжниците.

Дозволете ни да се чита во целиот контекст на тоа да го разбереме подобро.

Јован 8: 2-11 

Во раните утрински часови се вратил во храмот сајт. Сите луѓе се собраа околу него, и тој седна и ги поучуваше. 3 Тогаш книжниците и фарисеите доведоа при Него една жена фатена во прељуба. Тие ја стави пред своите 4 и рече: "Учителе, оваа жена е фатена на дело, кога таа извршила прељуба. 5 од Законот Мојсеј ни нареди да ги каменуваме таквите. Што велите вие?" 6 Ова што рече, го искушува, и да имаат нешто да го обвинат. Но Исус се наведна и пишуваше со прстот на земјата. 7 Кога тие стоеја и побара од него, тој стана и рече: ". Кој е без грев може да фрли првиот камен на неа!" 8 Тогаш тој се наведна и пишуваше по земјата.9 Кога го чуја тоа, тие си отидоа, еден по еден, старешините прво, и тој остана сам со жената, која стоеше таму. 10 Исус се исправи и и рече: "Жено, каде се тие? Дали никој не те осуди?" 11 Таа одговори: "Не, Господи, не". Исус рече: "Ни Јас не те осудувам. Оди и не греши повеќе!"

Исус покажал на збор и дело

Во овој познат делот Библијата, ние обично имаат само го потврди она што Исус вели дека оној кој е без грев фрли првиот камен, а потоа си отидоа погоден од зборовите на Исус, бидејќи тие не се без грев. 

Но Исус чин на пишување два пати на теренот со својот прст се поврзани со она што вели тој. 

Ова фарисеите и книжниците. Тие не сфатам Исус демонстрации. 

Кога го чуја што рекол Исус и виде неговата демонстрација, така што тие знаеја што точно значи. Тие би можеле Библијата внатре и од надвор и не знаеше што е тоа.

"Оние кои се падне од мене е како пишување во песок"

Во Еремија во Стариот завет што е напишано:

Еремија 17:13 

Господа, надежта на Израел. Секој кој ќе се напушта ќе дојде до ништо. Оние кои се далеку од мене е како пишување во песок. Тие го оставија Господа, изворот на жива вода.

Исус покажал со овој чин на фарисеите и книжниците отпаднал и остави Бога. 

Кога Исус потоа, исто така, рече дека оние кои се без грев фрли првиот камен, тие не можеше да стори ништо друго освен да се ослободи од камења и одиме подалеку, бидејќи Исус покажал со пишување на основа на тоа што отпаднал од Бога и личеше на пишување во песок.

Што се случува со пишување што е напишано во песок? Замаглување на водата и ветерот.

Коментар од Еремија 17:13

Господ е надежта на Израел

Исто како што Господ надеж на Израел, тој е вашиот надеж. Дали сте го добиле Исус, имаш иднина и надеж. Ако не сте добиле Исус ќе го направи тоа пред да биде предоцна. 

Секој кој се напушта ќе дојде до ништо

Се одржи на Исус, како што долго како што се живее. Тогаш вие еден ден ќе биде крајот зачуван кога ќе се врати дома во рајот. Но, го напушта, ќе се засрамат. И никој не сака да се срами?

Оние кои се далеку од мене е како пишување во песок.

Тоа е впечатлива и непобедлива опис кој Исус исто така покажаа на фарисеите и книжниците. Да се ​​разберат веднаш она што Исус го напишал во песок кога тие се заканија дека камен на прељубница, бидејќи знаеја дека и она што е напишано во Еремија 17:13. Постојат огромни последици за напуштање на Господ. Пишувањето кој е напишан во песок ќе бидат избришани од ветрот и водата. 

Тие го оставивте Господа

Зошто наликува на оној напишан во песок? Затоа што тие го оставивте Господа.

Изворот на жива вода

Исус е водата на животот. го прими тогаш дин спаси и да добијат вечен живот. го напушти фарисеите и книжниците го направи. Тие се одрекол од изворот на жива вода според Еремија 17:13, а потоа нема вечен живот.

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 08:57

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 13 april 2021 22:34
Jesus återställ mig tack. Är så trött och har orytmiska hjärtslag och lite yr då å då. Vill inte känns oro eller ångest. Hjälp mig Herre så jag orkar kämpa för ditt rike. Gör mig stark igen. Tack !

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp