DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info

Direkt från Apg29

Сакате пресуда или милост? 

Тоа е благодатта што не зачувува пресуда. 

Сакате пресуда или милост? 

И кои се оние кои се најмногу сакаат да проповеда за осудувањето на Бог? Па, тоа е тие самите кои еднаш имале голема благодат и беа спасени од Исус. Грејс сега не се чини дека се однесуваат на други, само себе.

Av: Christer Åberg
torsdag 14 november 2019 13:30 📧

Постојат христијани кои ги сакате. Што читање на Библијата не е тешко да се види. Тие имаат прочитате законот не благодат. нема пресудата дека тие жедни, тие се многу слични на Јона и седна под смрека и sulk. Тоа е изненадувачки, но постојат многу Јона христијани денес. Особено сега, кога секој може да го изнесат своето мислење на интернет. 

Затоа, Исус дојде

Исус не дојде да ги испратите во текот на луѓе. Тој дојде да ги спаси и спаси. Она што го прави толку тешко да се разбере? И кои се оние кои се најмногу сакаат да проповеда за осудувањето на Бог? Па, тоа е тие самите кои еднаш имале голема благодат и беа спасени од Исус. Грејс сега не се чини дека се однесуваат на други, само себе. Тие отиде директно во текот на законот кога тие самите добил милост. Самите себе, тие не може да се задржи на законот, но сега се бара од другите да го задржи. Како може работите одат толку лошо? 

Исус дојде да им суди на светот, тој дојде да го спаси, и го спаси. Ова не е променет во 2000 години. Исус е ист денес. Доаѓа од милоста на Исус. Се уште е лево за да го прифатат Исус и да се спаси време. Година на благодатта, која почна прогласен кога Исус се уште е валиден. Грејс е нешто што ќе го добиете бесплатно без да го заслужи тоа. Божјата благодат период важи и денес. Тој не е променет. 

Dom над Шведска

Постои класичен книга наречена "Пресуда на Шведска". Книгата е напишана од страна на Биргер Claesson кој доби визии во почетокот на 1950 година, кој е за Шведска е нападнат од страна на неименуван државата. Неколку шведскиот градови срамнети со земјата. Поради Birger Claeson пророчка порака беше оној во црквата преродба во слободните цркви и многу се молел на Бога. 

содржината на книгата, јас оставете неизбрано, но во однос на насловот, јас сакам да коментирам за кратко време. "Пресудата на Шведска", тоа е навистина библиските? За да одговориме на ова прашање, ние треба само да се прочита Јован 3:17. Таа вели јасно дека Бог не Го испрати Исус да му суди на светот, туку да го спаси. За да се направи тоа дури и повеќе јасна: Бог не Го испрати Исус за да го осудат Шведска, но за да го спаси.

И да се направи многу повеќе лични: Бог не Го испрати Исус за да го осудат, но да те спаси! Некои кои пишуваат денес за гревот на луѓето, вели дека Бог ќе им се суди во овој живот, но Исус не дошол да го осуди грешници, туку да ги спаси. 

крос-пошта

Имав пророштвото "Суд на Шведска", објавен на мојот блог сајт. Но, кога се изградени на блогот сајт за некое време потоа го празнат на илјадници стари членови да се почне од нула. Меѓу нив беа и "Суд на Шведска", со.  

Само пред некој ден добив лута e-mail од некого. Комплетна е-пошта е напишан со големи букви, што го прави тешко да се прочита. Пошта печатач прашање зошто имав отстранети пророштвото и рече дека ако јас не го стави назад, јас не сум "вистински христијанин". 

Мислев дека веднаш дека тоа не е статии без Спасител Исус! Она што ме "вистински христијанин" прави е ако имам Исус и ако не сум со одредени членови. 

Потоа му е-маил на печатач направени подобро да дознаете зошто точка беше нема. Според тоа, не беше на самата статија, но на блогот започне. Пред да дојде mail Бев размислува повторно да ја објави оваа статија, но сега јас сум размислување за да им се овозможи тоа да биде. 

Понекогаш тресење нашиот свет денес за војни и катастрофи. Но, ова не е ништо дека Бог испраќа. Војни и несреќи се случуваат, но не постои пресуда од Бога. Но, оној што Бог навистина го испрати во светот, Исус е да се спаси секој што верува во него. Постои огромна разлика во Исус или судови. 

Војни и катастрофи

Јас еднаш видов на вестите на ТВ за еден човек кој извика со очај и ги обвини Бог кога го одржа својот мртов син во рацете кои умреле во катастрофа:

"Боже, зошто сте се направени мојот син од мене!" 

Но, јас веднаш помислив дека тоа е Бог кој го убил неговиот син. 

Божиќ 2008

Два дена пред Бадник 2008 година почина мојата сопруга Марија и малиот син Џоел во моите раце. Подоцна дојде на e-mail на мене, кој се прашував зошто Исус убиени Мари и Џоел. Се разбира, јас не одговори на пошта. Но, ако не сум ги имал Исус, кој тогаш ќе нема за помош и поддршка? Исус го спаси Мари и таа беше сигурна во своите раце, без оглед на тоа што се случило. Таа беше подготвен во секое време да се растурат, бидејќи таа беше се подготвени со Бог, преку Исус Христос. Затоа, важно е дека ние имаме Исус и да се спаси. Ние немаме гаранции за утре. 

Исус дојде да нè спаси, а не да се суди. 

Ова е трет напис јас пишувам на оваа тема. Последните две наречен " Бог не сака прогон " и " Што е иднината вие за вашите деца? " Постои чувство на загуба и забуна кај некои кога станува збор за благодатта и со закон. Ние треба да биде дури и повеќе јасно дека проповеда Евангелието на благодатта во Исус Христос. Тоа е благодатта што не зачувува пресуда. 

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


0 kommentarer

»0

»0

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


NYTT! Förkorta lång länk här så att den fungerar i din kommentar!

Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

ANNONS:Världen idag

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 15, onsdag 14 april 2021 kl. 18:56

Dagens bibelord

“[Kristi uppståndelse] Bröder, jag vill påminna er om evangeliet som jag predikade för er, som ni tog emot och som ni står fasta i.” (1 Corinthians 15:1, 3-4)

Dagens namn

Tiburtius

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Tiburtius. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 14 april 2021 08:30
Gode Gud gör så att jag har resurser till livets nödtorft. Käre Jesus förbarma dig över mig. Förlåt att jag är en syndare. Gode Gud hjälp mig.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp