Apg29.Nu
Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Bosse Andersson har flyttat till sin himmelska boning

Sångarevangelisten, countrysångaren och musikern Bosse Andersson har flyttat till sitt himmelska hem för att vara hos Jesus. Han dog den 11 april 2023 vid en ålder av 76 år.

Bosse och hans fru Anita var kända som countryduon Bosse & Anita. Han har också skrivit många svenska texter till engelska låtar. Bland annat har han skrivit kören "Till en stad jag är på vandring".

Han gifte sig med  Anita 1968 och tillsammans har de släppt cirka 25 album och har även uppträtt på TV. Under 1970- och 1980-talen var deras son Jackie, som föddes 1970, med på turnéerna som trummis och sångare. 

Bosse och Anita var en del av det framgångsrika TV-programmet "Minns du sången" och sjöng sången "Mitt hem bortom bergen". Sången finns på Youtube och har visats 1,8 miljoner gånger.

Spelat för en miljon människor

I videon här ovan berättar Bosse att han i sin ungdom hade varit musiker åt Lapp-Lisa och att han och Anita har uppträtt på många marknader genom åren. 

Tillsammans med sin fru har de nått väldigt många människor utanför kyrkoväggarna med evangeliet om Jesus genom sin sång och musik. Under en sommar hade de spelat för en miljon människor på olika marknader.

Under senare år har Bosse och Anita Andersson deltagit i evangeliska möten tillsammans med sångarevangelisterna Målle Lindberg, Nenne Lindberg och Ted Sandstedt

Bosse Andersson har nu flyttat in i sitt himmelska hem hos Jesus, men sångerna han sjöng tillsammans med Anita finns kvar här på jorden.

2023-04-17 17:09

#Bosse & Anita #Bosse Andersson #Minns du sången #Marknader #Evangelist #Sångarevangelist #Dödsfall

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det söndagen den 8 juni 2025, vecka 23 och klockan är 21:52. Eivor och Majvor har namnsdag.

Dagens ord

Apg. 10:39 Och vi är vittnen till allt det han gjorde både på den judiska landsbygden och i Jerusalem, han som de hängde upp på trä och dödade.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-06-08 15:01
Be för mig o min eko att det måste ill ett mirakel är så trängd av alla skulder o Be att jag får hjälp från nåt håll Herren vet orsaken varför jag hamnat i den här sitsen

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Vad säger Bibeln om pingstdagen?

Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?

Bibeln - Guds felfria och fullständiga ord

Joseph M. Scriven: Livshistorien om mannen som skrev Vilken vän vi har i Jesus

Tre vittnen som bekräftar vem Jesus är

Gud är närvarande när du läser Bibeln

Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd

Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)

Är dopet frälsande?

Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 07/06-25 17:30
Lycklig är den som får Helig Ande som gåva från ❤️Gud. Det visar sig om man har Kraft av 💖Jesus. 💥Herrens💥 undervisningen är liv. De tålmodiga ska ärva jorden. 💖Jesus Kristus kommer snart. Bra***

Skrevs i Vad säger Bibeln om pingstdagen?


Mest lästa artiklar idag

  1. Vad säger Bibeln om pingstdagen?
  2. Varför firar vi Sveriges nationaldag den 6 juni?
  3. Jesu återkomst före vedermödan
  4. Jesus är vännen framför andra vänner
  5. Varför har Jesus dröjt?

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM