Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Undervisning

En radikal sanning

"Hur Gud smorde Jesus från Nasaret med den helige ande och kraft. Han som vandrade omkring, gjorde gott och botade alla som var under djävulens våld, för Gud var med honom."
(Apostlagärningarna 10:38)

"...och botade alla som var under djävulens våld." Det är inte jag som säger att Jesus botade alla, det står i Bibeln. Detta är väldigt radikalt och kanske svårt att förstå, men det står att han botade alla. Människor som var betryckta av synd och djävulen blev befriade.

Det betyder inte att all sjukdom är från djävulen, det vet jag inget om. Men det betyder att Jesus gjorde gott: han botade, läkte, helade, upprättade och befriade. "För Gud var med honom." Det här bibelordet är så bra. Det innehåller så otroligt mycket.

2025-09-12 23:00

Sanning Jesus Gud Gott Godhet Helande Sjukdom Djävulen


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det lördagen den 13 september 2025, vecka 37 och klockan är 00:46. Sture har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:25 Men vid Jesu kors stod hans mor och hans mors syster, Maria, Klopas hustru, och Maria Magdalena.


Senaste bönämnet

2025-09-12 14:16
TACK GODE GUD att lillebrors benmärgstransplantation har lyckats! TACK till er alla på bönesidan som bett för honom! GUD SKALL ALL TACK OCH ÄRA HA! Välsignat veckoslut!

7 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Vikten av att läsa Bibeln

En radikal sanning

Jesus gör gott

Jesus - Guds Son från evigheten

Jesus - en historisk person

Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad

Treenigheten och Jesus som människa

Nej, uppryckandet sker inte i september

De fyra benen - Den frälstes fortsatta vandring

Människan sa: Låt oss göra roboten till vår avbild


Senaste kommentaren

Apg29 - 12/09-25 16:45
Tyler Robinson, 22, gripen för mordet på Charlie Kirk https://www.expressen.se/nyheter/varlden/trump-om-charlie-kirks-mordare-tror-vi-har-honom/

Skrevs i Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad


Senaste bloggar och medier

  • DAGENS BIBELORD - Psalm 109:21
  • Dagens andakt, den 13 september
  • Psalm 109 - OSKYLDIGT ANKLAGAD

→ Läs allt här!


Treenigheten

När vi ser på Jesus ser vi Gud, och han är alltid ett med Fadern och Anden.

Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)


Citatet

Helighet är själen i lycka.
- Thomas Watson (1620–1686)


Mest lästa artiklar idag

1. Vikten av att läsa Bibeln
2. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
3. Du behöver Jesus Del 3 - Christer Åberg i Bokhyllan
4. Guds signatur i skapelsen och Skriften
5. Så tar du emot vilddjurets märke

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM