Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
TV
Holger Nilsson: Vad hände på påsken?
– För 2000 år sedan dog Jesus på korset. Han försonade hela mänskligheten med Gud. Det är det största som har hänt i hela historien. Och för att göra ett insegel över att han var Guds Son så uppstod han på tredje dagen. Gud uppväckte honom. Det är det största av allt som har hänt i hela världshistorien.
TV - 2022-04-16 14:59
Påsken Holger Nilsson Korset Uppståndelsen
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 23 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 16:13. Severin och Sören har namnsdag.
Joh. 19:20 Denna överskrift läste därför många av judarna, eftersom platsen där Jesus var korsfäst låg nära staden. Och den var skriven på hebreiska, grekiska och latin.
2025-10-23 10:42
Be för vårt nästa bönemöte 50 stycken både unga och gamla. Be med att Gud leder mig framåt med visioner för hans rike . Evas och Lindas helande i själen samt kroppen .
Ove - 22/10-25 23:02
Framgår det något om vad denne förkunnare tror om uppryckandet?
Skrevs i Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
Gud är en, tre personer: Fadern, Sonen och Anden Jesus är Sonen, sann Gud och sann människa.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
Kristendomen har inte prövats och befunnits otillräcklig; den har prövats och befunnits svår, och därför lämnats oprövad.
- G.K. Chesterton (18741936)
1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Coops butiker stängda efter IT-attack
3. Jesus sätter dig fri från hatet
4. Morsan har stuckit
5. Stefan Hallmans vittnesbörd
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM