Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!


Jesus - Gud och människa

Jesus - Gud och människa

Bild: Världen idag.

Paulus skriver tydligt i Filipperbrevet 2:5-11 att Jesus är Gud och blev människa. Som människa dog Jesus på korset, sedan upphöjde Gud honom och gav honom namnet Herren som är över alla namn.

Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor.
Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset.
Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära.
Filipperbrevet 2:5-11

Gud blev människa

Paulus skriver tydligt i Filipperbrevet 2:5-11 att Jesus är Gud och blev människa. Som människa dog Jesus på korset, sedan upphöjde Gud honom och gav honom namnet Herren som är över alla namn.

Jesus är Herren

Det är när vi bekänner att Jesus är Herren som vi blir frälsta.

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. - Rom 10:9

Vad du behöver göra

För att du ska bli frälst krävs två saker av dig:

  1. Du ska med din mun bekänna att Jesus är Herren
  2. Du ska i ditt hjärta tro att Gud har uppväckt Jesus från de döda

Detta stämmer med texten i Filipperbrevet. Jesus dog på korset och Gud upphöjde honom och gav honom namnet Herren.

2021-02-17 09:35


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det måndagen den 15 september 2025, vecka 38 och klockan är 18:04. Sigrid och Siri har namnsdag.

Dagens ord

Gal. 6:12 Alla de som vill ha ett gott anseende här i köttet, de tvingar er till omskärelse bara därför att de inte ska bli förföljda för Kristi kors skull.


Senaste bönämnet

2025-09-15 16:42
ber för ett par stackars ensamma fötter där ute, som måste hitta hem.

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus gör goda saker, inga onda

Jesus är Guds Son

Apostlarna som ögonvittnen

Vikten av att läsa Bibeln

En radikal sanning

Jesus gör gott

Jesus - Guds Son från evigheten

Jesus - en historisk person

Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad

Treenigheten och Jesus som människa


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 13/09-25 08:00
Den som har det ❤️Guds kraft är ingen människa .💖Jesus 💥var från Himlen sänd för att Frälsa❤️ människor från 😔synd. Av Tro får man leva😍. Bibeln är sanningen. Be🙏 och du ska få ❤️❤️❤️sa: 💖Jesus när han var på jorden.

Skrevs i Jesus gör goda saker, inga onda


Senaste bloggar och medier

  • Doctor Who Died and Visited Heaven Sheds Light on Life After Death: ‘I Was Being Held by Christ’
  • Emmys 2025: Silence on Charlie Kirk’s Murder Exposes Hollywood’s War on Jesus
  • Is Erika Kirk the Chosen ‘Esther’ Kim Clement Prophesied for America’s Healing?

→ Läs allt här!


Treenigheten

I Treenigheten är Fadern Gud, Sonen Gud och Anden Gud – men Jesus är inte Fadern eller Anden, utan Sonen som blev människa för vår skull.

Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)


Citatet

När vi läser Skriften och inte förstår, måste vi be till Gud att öppna våra ögon.
- Origenes (ca 185–254)


Mest lästa artiklar idag

1. Jesus gör goda saker, inga onda
2. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
3. Hello Kitty och jag
4. Jesus - en historisk person
5. Kristen TV Sverige

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM