Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Jesus har farit upp under jubel och satt sig på sin heliga tron

Christer Åberg spelar och sjunger och talar om Jesu himmelsfärd.

Bibelord:

PS 47:1 För körledaren. En psalm av Koras söner. 2 Klappa i händerna, alla folk, höj jubelrop till Gud! 3 För HERREN, den allra Högste är fruktad, en stor Konung är han över hela jorden. 4 Han lägger folk under oss och folkslag under våra fötter. 5 Han utväljer åt oss vår arvedel, hans älskade Jakobs stolthet. Sela.

6Gud har farit upp under jubel, HERREN under basuners ljud.

  • Apg 1:9 Och när han hade sagt detta, såg de hur han lyftes upp, och en molnsky tog honom ur deras åsyn. 10 Och medan de uppmärksamt såg mot himlen, när han for upp, se, då stod två män i vita kläder hos dem.11 Och de sa: Ni galileiska män, varför står ni och ser upp mot himlen? Denne Jesus som har blivit upptagen från er till himlen, han ska komma igen på samma sätt som ni har sett honom fara upp till himlen.
  • 1 Thess. 4:16 För Herren ska själv stiga ner från himlen med ett befallande rop, med ärkeängelns röst och med Guds basun, och först ska de som dött i Kristus uppstå. 17 Därefter ska vi som lever och är kvar ryckas upp tillsammans med dem på skyar för att möta Herren i luften. Och så ska vi alltid vara hos Herren.

7 Lovsjung Gud, lovsjung! Lovsjung vår Konung, lovsjung! 8 För Gud är Konung över hela jorden, sjung en lärorik sång. 9 Gud är Konung över hednafolken, Gud sitter på sin heliga tron.

  • Mark. 16:19 Därefter, sedan Herren* hade talat till dem, togs han upp till himlen och satte sig på Guds högra sida.

10 De främsta av folken samlas som Abrahams Guds folk. För jordens sköldar tillhör Gud. Högt är han upphöjd.

  • Fil 2:9 Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, 10 för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, 11 och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära.

2022-05-28 11:29

#Uppryckandet #Kristi himmelsfärdsdag #Upphöjd #Jesu återkomst

Dela:

0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 21 augusti 2025, vecka 34 och klockan är 13:46. Jon och Jonna har namnsdag.

Dagens ord

Var och en som åkallar Herrens namn skall bli frälst. (Romarbrevet 10:13)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-08-20 18:09
Vill ni Be för mig att mina fel och misstag inte får allvarliga och kostsamma konsekvenser. Har tappat livslusten efter alla mina misslyckanden.

6 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin

Historisk väckelse i Portland: Tusentals frälsta

Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet

Är det dolt för Jesus än idag?

Du behöver inte resa ut i världen för att nå onådda folkgrupper - de finns redan här i Sverige

Kan de som blivit kremerade uppstå?

Uppryckandet: En kort 3D-animerad kristen film som kommer att förändra ditt liv

När en drickmugg predikade evangelium

Vad sa egentligen den kvinnliga studentprästen?


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 21/08-25 08:40
Tack 🙏🙏🙏❤️❤️❤️👍

Skrevs i Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna


Mest lästa artiklar idag

  1. Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna
  2. Krigshets - längtar Sverige efter krig?
  3. Helvetet är evigt
  4. Hädelse mot den Helige Ande
  5. Pagingsystem på Apg29

Senaste bloggar och medier

  • Psalmer, världsrekord och kunglig glans när Kiruna kyrkas roadtrip gick i mål
  • Var står Brian Zahnd teologiskt – ett första inlägg i mina funderingar
  • En kurs i andlig krigföring – del 108

→ Läs allt här!


TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.