Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Läsarmejl

Resultatet av beslutet i Bryssel: EU blir en superstat

Holger Nilsson - Läsarmejl

Den här artikeln är ett läsarmejl vars åsikter är skribentens egna.

Resultatet av beslutet i Bryssel: EU blir en superstat

Bild: Aftonbladet.

Ser man bara med ett mänskligt synsätt kan man vara med och applåderar det som sker, men den som tror på Bibelns profetiska ord ser något annat. Så avgörande är det att tro på Guds profetiska ord, inte nonchalera det och inte börja tala om spekulationer och tolkningar så fort det profetiska ordet förs fram. Det kan man göra ända till den dagen ridån faller och ögonen öppnas. 

Stormaktsvälde på det gamla romarrikets territorium

Detta är resultatet av beslutet som togs i Bryssel. Det var ett historiskt steg och inte minst ett profetiskt steg mot uppfyllelsen av det som profetiorna har varnat för skall komma. (Skärmdumpningar från Aftonbladet och Världen Idag.)

Medan folket i Europa har semester i många länder togs ett beslut ovanför deras huvuden som många inte förstod vidden av. Inte heller kristna som inte bryr sig om det profetiska ordet anade något.

Det som förkunnats sedan den första kommentaren till Uppenbarelseboken skrevs, har det varnats för ett stormaktsvälde på det gamla romarrikets territorium, det har vi nu – EU. Det skulle ske i den yttersta tiden där vi nu befinner oss.


Medan många talar om EU som ett fredsprojekt sker detta. Med talet om samverkan för fred mellan Europas länder kan man få med sig folkmassorna – alla vill ha fred. Men man anar inte vad slutprodukten av detta stormaktsbygge kommer att innebära.

Profetiska ögon

Ser man bara med ett mänskligt synsätt kan man vara med och applåderar det som sker, men den som tror på Bibelns profetiska ord ser något annat.

Så avgörande är det att tro på Guds profetiska ord, inte nonchalera det och inte börja tala om spekulationer och tolkningar så fort det profetiska ordet förs fram.

Det kan man göra ända till den dagen ridån faller och ögonen öppnas. Det är inte meningen att vi då skall inse vad som hänt – vi skall ha profetiska ögon och se vad som håller på att ske nu.

Stor brist på profeter

I en stor brist på profeter i vårt land, så kan ”stenarna tala”. Nu har Göran Greider gjort det i Aftonbladet den 22 juli. Han skriver en artikel med rubriken: ”Nu byggs superstaten”. Han talar om vidden av detta: ”Det är alltså inte jag som darrar. Det är marken.”

Vidare skriver han: ”Många som bejakar födelsen av denna nya EU-stat gläds åt att exempelvis den svenska nationalismen ”fick stryk” – men ser inte att de själva beter sig just som fullblodsnationalister, som plötsligt hyllar en födelse av en jättestat, Europas förenta stater.”

Skrivet många artiklar

Vi har i Flammor skrivet många artiklar om utvecklingen i Europa under åren som ligger bakom, ett 50-tal av dessa finns på vår sida om man trycker på tangenten EU. Här nedan ses en av dessa artiklar som vi skrev 2002.

Då varnade vi för en kommande superstat. Nu är rubriken i Aftonbladet en bekräftelse på det, 18 år efter – men bättre sent än aldrig.

Holger Nilsson - Läsarmejl
2020-07-23 23:09


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 17 september 2025, vecka 38 och klockan är 02:29. Hildegard och Magnhild har namnsdag.

Dagens ord

Fil. 3:18 Jag har ofta sagt till er, och säger det nu också under tårar, att många lever såsom fiender till Kristi kors,


Senaste bönämnet

2025-09-16 21:09
Ångest, deprimerad, ensam. Behöver hopp och styrka. Hitta en väg framåt. Önskar duga åt andra så jag blir mindre ensam. Slipper gömma mig så mycket.

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 15/09-25 23:40
Allting måste börja om (*Tron) ska spridas:)!.💖(*Jesus Kristus*) avslöjade för sina lärjungar (*Vem Han var*) för att det kristna budskapet skulle spridas. Det nya förbundet med ❤️Gud. Av Tro på 💖Jesus får man leva. För ❤️ Herren🙏 är inget 💥omöjligt💥.

Skrevs i Apostlarna som ögonvittnen


Senaste bloggar och medier

  • DAGENS BIBELORD - 1 Tess 4:16-18
  • Dagens andakt, den 17 september
  • LEVA FÖR ATT BEHAGA GUD –1 Tess 4

Treenigheten

Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)


Citatet

Vår Gud är större än vår största storm.
- Louie Giglio (f. 1958)


Mest lästa artiklar idag

1. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
2. Att bo på gränsen till Harmagedon: Amir Tsarfati
3. Live med Christer Åberg - 01/7 2021 kl 20:51
4. Vikten av att läsa Bibeln
5. Nej, Greta är inte Antikrist

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM