Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Undervisning

Sa Jesus att han är Gud?

img_68d3834e95a32.jpg

Bibeln är tydlig med att Jesus är Gud. Även om Jesus aldrig sa de exakta orden ”Jag är Gud” så talade han hela tiden i egenskap som Gud.

Första steningsförsöket

Det råder ingen som helst tvekan om att Jesus gjorde anspråk på att vara Gud, vilket han tydligt säger i Johannes 10:30: ”Jag och Fadern är ett.”

Att han verkligen menade att han var Gud ser vi på judarnas reaktion. De missförstod honom inte, utan försökte stena honom just av den anledningen: ”Du som är en människa gör dig själv till Gud” (Johannes 10:33).

Andra steningsförsöket

Även i Johannes 8:58 gör Jesus anspråk på att vara Gud: ”Amen, amen säger jag er: Jag Är, innan Abraham blev till.” Här hänvisar Jesus till 2 Mosebok 3:14, där Gud uppenbarar sig som ”Jag Är.”

De judar som hörde detta missförstod inte heller den här gången. Därför tog de upp stenar för att döda honom för hädelse, eftersom de trodde att de följde Mose lag (3 Mosebok 24:16).

Samma nivå som Gud

I Uppenbarelseboken förklarar den förhärligade Jesus: ”Jag är Alfa och Omega, den förste och den siste, begynnelsen och änden” (Uppenbarelseboken 22:13).

Dessa ord är identiska med Guds egna ord i Jesaja: ”Jag är den förste och jag är den siste, förutom mig finns ingen Gud” (Jesaja 44:6). Här sätter Jesus sig själv på samma nivå som Gud – från evighet till evighet.

Så, sa Jesus att han är Gud? Svaret är ja.

Undervisning - 2025-09-24 15:00

Jesus Gud Jesus är Gud Alfa och Omega


2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 24/09-25 19:31
Att skilja Apelsiner från Citroner är
Jesus undervisningen . Det som Tror på (Den goda herden)(*Jesus*). Läs Bibeln och begrunda (*Herrens*) tal . Den som ger sitt liv för tron är Gud.


Apg29 - 25/09-25 18:38
Jesus själv säger att han är Mästare och Herre: Ni kallar mig Mästare och Herre, och ni säger rätt, för det är jag. Om nu jag, er Herre och Mästare, har tvättat era fötter, är också ni skyldiga att tvätta varandras fötter. (Joh. 13:13-14)


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det måndagen den 20 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 04:27. Sibylla har namnsdag.

Dagens ord

Joh. 19:16 Då utlämnade han honom därför åt dem till att korsfästas. Och de tog Jesus och förde bort honom.


Senaste bönämnet

2025-10-19 17:03
Jesus hjälp

3 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 19/10-25 07:10
Det blir inte fred på jorden. När Jesus Kristus kommer med skyarna blir fred. Det är min Tro.

Skrevs i Hur kan det bli fred i Gaza?


Senaste bloggar och medier

  • Trump: Våbenhvile mellem Israel og Hamas gælder fortsat
  • Bolivia vælger kristendemokrat og afslutter 20 år med socialisme
  • Ukrainsk droneangreb dræber to på russisk landbrugsvirksomhed

Treenigheten

Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)


Citatet

Kristus krossar inte ett brutet strå.
- Richard Sibbes (1577–1635)


Mest lästa artiklar idag

1. Kristna förföljs i Turkiet
2. De historiska händelserna kring Jesu födelse, död och uppståndelse
3. Jesus sätter dig fri från hatet
4. Min första CD: En vän så god
5. Morsan har stuckit

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.