Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Butik

Sommarerbjudande: Alla mina produkter för 350 kr!

/bild/sommarerbjudande-1692019273.jpg

Sommarerbjudande: Alla mina produkter för 350 kronor! SWISH: 072 203 63 74.

Missa inte chansen! Ett exklusivt erbjudande - Perfekt som present eller för dig själv - Begränsat antal tillgängligt.

Bok - Den oönskade. Oönskad av människor - önskad av Gud. Trots att berättelsen är mycket mörk och smärtsam så kommer till slut Jesus in i mitt liv och räddar mig. Men fram till dess vet jag att det kommer att göra ont när man tar del av beskrivningen av pojken som växte upp oönskad på en bondgård på landet.

CD - En vän så god. Min första CD. Den innehåller favoritsånger som jag tycker mycket om att sjunga och en sång spelar jag också på ukulele.

Bok - Den längsta natten. I mörkret lyser ljuset som klarast. "Hon sa mitt namn och dog i min famn". Den mycket gripande boken handlar om när Christer Åbergs höggravida fru plötsligt dör hemma i hans famn. Några timmar senare dör deras nyförlösta son också i hans famn på sjukhuset under den natt som var längst under året.

2023-08-14 15:23

Böcker CD Reklam Christer Åberg


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 16 september 2025, vecka 38 och klockan är 11:20. Dag och Daga har namnsdag.

Dagens ord

Gal. 6:14 Men för min del vill jag aldrig någonsin berömma mig av något annat än av vår Herre Jesu Kristi kors, genom vilket världen är korsfäst för mig och jag för världen.


Senaste bönämnet

2025-09-16 07:19
Jag ber för min fader som ligger inne på sjukhuset med dålig syresättning efter en lunginflammation ge honom styrkan och hälsan åter🙏 Tack gud för allt som du gör för honom. Du är den ende gu

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus gör goda saker, inga onda

Jesus är Guds Son

Apostlarna som ögonvittnen

Vikten av att läsa Bibeln

En radikal sanning

Jesus gör gott

Jesus - Guds Son från evigheten

Jesus - en historisk person

Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad

Treenigheten och Jesus som människa


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 15/09-25 23:40
Allting måste börja om (*Tron) ska spridas:)!.💖(*Jesus Kristus*) avslöjade för sina lärjungar (*Vem Han var*) för att det kristna budskapet skulle spridas. Det nya förbundet med ❤️Gud. Av Tro på 💖Jesus får man leva. För ❤️ Herren🙏 är inget 💥omöjligt💥.

Skrevs i Apostlarna som ögonvittnen


Senaste bloggar och medier

  • Modern mission med IBRA – Afrikanska radiovågor 18/9
  • Till minne av Åke Olofsson
  • Propalestinier demonstrerar vid judisk skola – möts av skarp kritik

Treenigheten

Jesus är Gud som blev människa, alltid ett med Fadern och Anden.

Vi har inte en överstepräst som inte kan ha medlidande med våra svagheter, utan en som blev frestad i allt liksom vi, men utan synd. (Heb 4:15)


Citatet

Guds helighet är inte bara en egenskap – det är summan av allt han är.
- R.C. Sproul (1939–2017)


Mest lästa artiklar idag

1. Jesus är Guds Son
2. Apostlarna som ögonvittnen
3. Jesus gör goda saker, inga onda
4. Jesus gör gott
5. Vikten av att läsa Bibeln

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM