Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Undervisning

Varför dömer inte Gud syndarna idag?

/bild/sodom-gomorra-1678259935.jpg

Varför dömer inte Herren syndarna idag på samma sätt som han gjorde under Sodom och Gomorras tid? Jag tror att svaret finns i dessa tre verser.

2 Petr 2:6 Och han lade städerna Sodom och Gomorra i aska och dömde dem till undergång, och satte dem till ett varnande exempel för dem som tänker leva gudlöst.
2 Petr 2:9 Herren vet hur han ska frälsa de gudfruktiga ut ur frestelsen, och förvara de orättfärdiga till att straffas på domens dag,
Jud. 1:7 Så har också Sodom och Gomorra och städerna där omkring, som på samma sätt som de bedrev otukt och gick efter främmande kött, blivit satta till ett exempel och lider den eviga eldens straff.

Profetiskt exempel

Det som hände i Sodom och Gomorra är ett exempel som pekar på den yttersta domen. Det kommer alltså inte att ske några "Sodom och Gomorra-domar" idag, utan det är en profetisk förebild av den yttersta domen och den eviga elden.

Ibland hör vi berättelser om att Gud dömer städer idag på grund av människors många synder. Det händer kanske att en stad går under på grund av en jordbävning eller en brand. Men en sådan förkunnelse är obiblisk. Katastrofer som jordbävningar eller bränder inträffar, men det är inte Guds domar.

Katastrofer är inga domar

Att det är så ser vi i det här exemplet:

Luk 13:1 Men vid samma tillfälle kom några som berättade för honom om de galileer, vilkas blod Pilatus hade blandat med deras offer. 2 Då svarade Jesus* och sa till dem: Tror ni, att dessa galileer var större syndare än alla andra galileer, eftersom de fick lida detta? 3 Nej, säger jag er, men om ni inte omvänder er, ska ni alla på samma sätt gå förlorade. 4 Eller de arton som tornet i Siloam föll på och dödade, tror ni att de var större syndare än alla andra människor som bor i Jerusalem? 5 Nej, säger jag er. Men om ni inte omvänder er, ska ni alla på samma sätt gå förlorade.

Dessa katastrofer hände inte på grund av att de var syndare. Men katastrofer inträffar eftersom vi lever i en sådan tillvaro idag. Om dessa katastrofer hade varit domar från Gud skulle Jesus ha sagt det, men han nämnde inget om det.

Vi har Jesus idag

Idag har vi Jesus. Han bar bort världens synd när han dog på korset och försonade oss med Gud. Jesus lever idag och när vi tror på honom blir vi frälsta och räddade. Vi kommer alltså inte under någon dom. Idag gäller nåden. Vi blir frälsta av nåd genom tron på Herren Jesus Kristus.

Joh 3:16 Ty så älskade Gud världen att han gav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. 17 För Gud sände inte sin Son till världen för att döma världen utan för att världen skulle bli frälst genom honom.

Jesus kom för att frälsa - inte för att döma. Det är inte evangeliskt att tro och förkunna att Gud dömer människor idag på grund av deras synder. Nej, Jesus kom ju för att rädda - frälsa oss från våra synder.

Matt 1:21 Och hon ska föda en Son, och du ska ge honom namnet Jesus, för han ska frälsa sitt folk från deras synder. 

Om Jesus hade dömt mig när jag kom till honom vid 20 års ålder, då hade jag knappast sökt mig till honom. Jag kom till Jesus för att bli frälst, räddad och förlåten - inte för att bli dömd.

Egentligen är det enklaste och absolut bästa svaret på varför Gud inte dömer syndare idag: Jesus! Vi har Jesus idag och han frälser och räddar oss från synden av nåd genom tron på honom.

Tror vi att Gud dömer människor idag på grund av deras synder har vi missat hela försoningen och missförstått Bibelns och evangeliets budskap!

2023-03-08 08:26

Synden Domen Nåden Frälsning Sodom och Gomorra


0 kommentarer

Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det lördagen den 30 augusti 2025, vecka 35 och klockan är 20:25. Albert och Albertina har namnsdag.

Dagens ord

Han har räddat oss från mörkrets välde och fört oss in i sin älskade Sons rike. (Kolosserbrevet 1:13)


Senaste bönämnet

2025-08-30 16:11
En kvinna har fått problem med kroppen efter ett fall. Be att hon blir frisk och att hon blir frälst

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?

Jesus vandrade omkring och gjorde gott

Har du blivit frälst? - Berätta det för oss!

Det finns två sätt att bli lurad på - Søren Kierkegaard

Djävulen är inte Gud – och inte människan heller

Jag vill komma till himlen - Donald Trump

Världsunikt: Den stora kyrkflytten i Kiruna

Det lutar mot fred: Historiskt möte mellan Trump och Putin

Historisk väckelse i Portland: Tusentals frälsta

Historiskt: Första bibelboken på svenskt teckenspråk ute på nätet


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 29/08-25 04:19
Sorgliga saker händer men en tröst är ❤️Guds rike är💥🙏 underbar. Låt inte sorg kväva dig. Välj💥Herren(💖Jesus Kristus)🙏 och du blir bevarad. Bönens makt är stor.

Skrevs i Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?


Senaste bloggar och medier

  • Flamingor avslöjar hemligheter om åldrande
  • Kritik av Demokraterna i USA
  • Politiker lät skattebetalarna stå för interna partidagar – KD sticker ut

→ Läs allt här!


Treenigheten

När vi ser på Jesus ser vi Gud, och han är alltid ett med Fadern och Anden.

Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)


Citatet

Döda synden, annars dödar synden dig.
- John Owen (1616–1683)


Mest lästa artiklar idag

1. Profetisk kronologi - Framtiden förutsagd
2. Skolbarn dödade i kyrka - Hatbrott?
3. Människor vill leva som vanligt under Coronapandemin
4. Jesus vandrade omkring och gjorde gott
5. Den nye chefen för danska folkkyrkan, kung Fredrik X, bär buddistiskt shamballa-armband

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.