Bild: Nyheter idag.
På lördagen bekräftade Tjetjeniens ledare Ramzan Kadyrov att hans islamistiska, tjetjenska styrkor deltar i kriget i Ukraina.
12 000 tjetjenska soldater ska redan ha satts in i Ukraina.
På 90-talet stred Ramzan Kadyrov tillsammans med sin far, imamen Akhmad Kadyrov, mot ryska styrkor under det första Tjetjenien-kriget.
Under det andra Tjetjenien-kriget, när Ryssland leddes av Putin, bytte familjen Kadyrov sida.
Ramzans pappa Akhmad blev Tjetjeniens president men mördades 2004 av konkurrerande islamister.
Efter det tog Ramzan över och blev Tjetjeniens ledare 2007. Han har blivit en av Putins främsta allierade, och har sänt sina soldater i strid i Georgien och Syrien.
I Tjetjenien är Ramzan en hårdför islamist. Han stöder bland annat hedersmord och månggifte. Ramzan anklagas för mord, tortyr och förföljelser av oppositionella, homosexuella och andra grupper.
Enligt ukrainska uppgifter ska en tjetjensk elitstyrka ha utplånats i strider utanför Kiev. Detta motsätter sig Ramzan och påstår att ingen av hans soldater har blivit skadade. Lögner och propagandakriget är alltså full gång.
Matt. 24:6 Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till, att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet.
Mark. 13:7 Men när ni får höra om krig och rykten om krig, så bli inte förskräckta. För sådant måste ske, men det är ännu inte slutet.
1 Tim 2:1 Så uppmanar jag nu först av allt, att man frambär böner, åkallan, förböner och tacksägelser för alla människor, 2 för kungar och för alla i ledande ställning, så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet, 3 för sådant är gott och välbehagligt inför Gud, vår Frälsare, 4 som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen.
Matt. 9:38 Be därför skördens Herre, att han sänder ut arbetare till sin skörd.
Christer Åberg
#Ukraina #Krig #Invasion #Ryssland #Islamister #Islam #Tjetjenien #Ramzan KadyrovStöd Apg29 genom att SWISHA:
072 203 63 74
← Förra
Kärnvapenkrig?
→ Nästa
Tusentals människor runt om i världen demonstrerar mot kriget i Ukraina
Prenumera på Youtubekanalen
Sven Thomsson 25/7-22 09:41
Bra budskap Holger. Det år sådant här som människor behöver få veta och inte minst många kristna som inte inser faran med yoga och annat ockult. Vi som tror på Jesus måste bli så fyllda av den helige Ande och kraft så att vi kan stå emot detta och beklädda med kraft så att vi kan driva bort Satan och "driva främmande härar" på flykten.
Skrevs i Hon är ett av den onda andevärldens redskap
Bjarne Andersson 24/7-22 21:10
Den här visar mer vad som kommer framöver!
Skrevs i Hon är ett av den onda andevärldens redskap
David Billström 15/7-22 17:12
Mycket bra att du betonar sanningen om vem Jesus är, Christer. Jesu blod som rann för oss på Golgata kors är det mest dyrbara och heligaste offret i världshistorien. Genom Jesu död och uppståndelse kan vi försonas med Gud och bli fyllda med den Helige Ande. Så mycket värdefullare än något annat i denna världen.
Skrevs i Gud bekänner att Jesus är hans Son
Vecka 32, lördag 13 augusti 2022 kl. 08:46
Online: 54
20310 sidvisningar hittills i dag
(31899 sidvisningar totalt i går)
Namnsdag: Kaj
“Hans verk är vi, skapade i Kristus Jesus till goda gärningar som Gud har förberett för att vi ska vandra i dem.” - Ephesians 2:10Bön: Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.
”Målgång” med Andedop och tungotal
Jesus i GT - Profetior och förebilder
Vilken gud menar du när du säger Gud?
Tidstecken? - Putin, Raisi och Erdogan håller varandra i hand i Iran
Hon är ett av den onda andevärldens redskap
Fadern, Sonen och den Helige Ande är EN Gud
Gud bekänner att Jesus är hans Son
Vad heter hans son? (Guds Son i Gamla testamentet)
Jesus är med tre gånger i Bibelns första vers
Gamla testamentet vittnar om Jesus
Islamistiskt terrordåd mot gayklubb i Oslo - Två döda och 21 skadade
Lindbergarna i Salomonssons Maskinhall Gamla Hjälmseryd - Midsommarafton 2022
Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!