Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Israel
Upp. 6:13 Och himlens stjärnor föll ner till jorden, som när ett fikonträd fäller sina omogna fikon när det skakas av en kraftig vind.
Denna vers blev extra tydlig för mig då jag såg nyhetsrapporteringen i TV om nattens missilregn från Iran över Israel igår. Dessa lysande missiler föll mot Israel som ett massivt stjärnfall.
Stjärnorna i versen kan symbolisera andliga eller himmelska varelser som faller från sin position. Fallet av stjärnorna jämförs med hur omogna fikon faller från ett fikonträd när det skakas av en kraftig vind.
Precis som fikon faller snabbt när trädet skakas, antyder detta att händelsen sker plötsligt och oväntat. Ett fikonträd som skakas kan tappa många frukter samtidigt, vilket indikerar att många stjärnor faller samtidigt. Att frukterna beskrivs som omogna kan tyda på att händelsen sker i förtid eller oväntat.
Be för Israel och situationen i Mellanöstern. Be för människor att de omvänder sig till Jesus, tar emot honom och blir frälsta. Jesus är den ende som kan frälsa och rädda.
Vi behöver mer än någonsin vara redo, när som helst kan Jesus hämta hem sin församling.
Israel - 2024-10-02 09:50
Israel Iran Krig Tidstecken Profetia Sista tiden
Israelvänlig - 02/10-24 12:56
IDF om Irans missilattack mot Israel!
https://youtu.be/y_m7Ah_g1rU?si=_n2dENTl2Prd1Yiu
Bön för IDF-soldater och en önskan om ett gott nytt år till Israel! Shena tova!
https://youtu.be/Ksce8WOplPE?si=fx4cxX-Z5YVvohCc
Vi ber för Israel och det judiska folket! 🇮🇱
Guds frid!
Libanonvänlig - 02/10-24 16:29
Vi ber för alla inblandade parter i detta krig!
mvh Ali
Lars-goran Marklund - 02/10-24 16:45
Det som i Bibeln (Uppenbarelse-boken) händer nu. För människor är mycket omöjligt, men för Gud och Jesus Kristus är inget omöjligt.
Det Gud bestämt blir det.
Jesus kommer snart.
Bra
Israelvänlig - 02/10-24 18:33
Mirakel i Israel!
https://youtube.com/shorts/SM_Fc9W4b-Y?si=Kf0_DjZ6JTa-dyQH
Gud beskyddar Israel och det judiska folket! Vi fortsätter be för Israel och det judiska folket! 🇮🇱
Guds frid!
Libanonvänlig - 03/10-24 20:02
Be för alla som är drabbade av kriget!
Mvh Ali 👳🏻♂️
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 16 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 01:38. Finn har namnsdag.
Luk. 24:20 Och hur översteprästerna och våra rådsmedlemmar utlämnade honom till att dömas till döden och korsfäste honom.
2025-10-16 00:44
Jag grät inför mina chefskollegor idag när vi hade handledning. Jag känner mig både dum och avklädd. Några av dem känner jag bara lite. Be att Herren tar bort känslan av dumhet. Vill helst glömma.
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
Gud är en i tre personer, och Jesus, Guds Son, blev människa.
Ty i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt. (Kol 2:9)
Den enda verkliga kristna läran är att Jesus älskar mig – detta vet jag, för Bibeln säger så.
- Karl Barth (1886–1968)
1. Antikrist regerar över ett ekonomiskt system
2. Straffar Gud kristna här på jorden?
3. Skillnaden på Gamla och Nya testamentets profeter
4. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
5. Morsan har stuckit
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM