Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

I Jerusalem kastar de också sten mot polisen

/bild/palestinska-upplopp-i-jerusalem-1650194060.jpg

Bild: dn.se. 

I Israel kastar muslimer sten på polisen. I Sverige kastar muslimer sten på polisen. Man kan undra var de har lärt sig kasta sten – och varför kastar de sten?

Ramadan infaller i år med den judiska och kristna påsken. På Tempelberget har därför muslimska oroligheter brutit ut. Palestinier har bland annat kastat sten på den israeliska polisen. 150 har skadats i de våldsamma sammandrabbningarna. Känns detta igen?

I Sverige har muslimska upploppsmakare kastat sten på polisen i flera svenska städer, dessutom satt polisbilar i brand. Det är inga små stenar som kastas. Det är tunga dödliga vapen som kastas mot polisen, vilken en blodig bild på en polishjälm visar som cirkulerar i media.

Molotovcocktails

I Rosengård i Malmö blev en stadsbuss helt utbränd och polisen fick också molotovcocktails och stenar kastade mot sig. Om du inte vet vad molotovcocktails är för något så är det hemmagjorda brandbomber. Alltså ett mycket dödligt vapen.

Polisens hemsida kan du läsa det här otroliga uttalandet:

 – Vi har sett våldsamma upplopp tidigare. Men det här är något annat. Det är ett grovt våld som riktar sig mot liv och egendom, framför allt mot poliser. Det är mycket oroväckande och vi kommer ta till kraftfulla motåtgärder. Det här ska inte fortsätta.

Det här "något annat" är väl att våldet har blivit mycket grövre och eskalerats ännu mer.

Frukten

Jesus säger i Matteus 12:33:

Antingen bedöm trädet gott och dess frukt god eller bedöm trädet dåligt och dess frukt dålig. För av frukten känner man trädet.

Är våldsamma upplopp god frukt? Nej.

Frid med Gud

Kära vänner: islam kan inte frälsa – och ingen annan religion heller – den ende som kan frälsa och som frälser ordentligt är Jesus Kristus. Han är dessutom den ende som kan ge dig frid med Gud. – Ta emot Jesus – tro på honom – då blir du frälst och räddad!

Rom. 5:1 Då vi nu har blivit rättfärdiggjorda av tro, har vi frid med Gud genom vår Herre Jesus Kristus.

2022-04-17 13:24

#Jerusalem #Israel #Påsk #Sverige #Upplopp #Islam #Muslim

Dela:

3 kommentarer

Christer Åberg - 17/4-22 15:15
Minst 16 poliser har skadats, bilar har satts i brand och polisbilar ha förstörts i samband med de våldsamma upploppen i flera svenska städer.


Christer Åberg - 17/4-22 15:16
I Linköping, Norrköping, Stockholmsförorten Rinkeby, Landskrona och Malmö har våldsamheter brutit ut.


Christer Åberg - 17/4-22 15:18
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BjKm1l/leif-gw-persson-om-upploppen-finns-ingen-absolut-rattighet-att-demonstrera


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det fredagen den 11 juli 2025, vecka 28 och klockan är 15:37. Eleonora och Ellinor har namnsdag.

Dagens ord

Han gav en befallning och botade dem och räddade dem från graven. (Psalm 107:20)


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-11 13:13
Sanningens ande hjälp! En dotter 69 år förtalar sin snälla pappa 97 år. Tack för sanningen.

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Jesus förklarar treenigheten

Emilia och Robert Lindberg bjuder in till tältmöten: Folkets Tält 2025 – Jesus är för dig

Jesu stora pre(för)-eviga kallelse: chil/chul – och våra små i jämförelse

Är man frälst om man inte tror på uppryckandet?

Den legendariske tv-evangelisten Jimmy Swaggart död

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?


Senaste kommentaren

Sven - 10/07-25 10:10
Den bästa predikan är den av Ordet, Jesus självt.

Skrevs i Jesus förklarar treenigheten


Mest lästa artiklar idag

  1. Gud gav uppenbarelsen om ändetiden till sin Son
  2. Föräldrar upprörda - jultomten finns inte!
  3. Donald Trump säger att Jesus är mer känd än honom
  4. Fader + Son + Ande = En Gud
  5. Jesus vann seger och bröt dödens makt

Senaste bloggar och medier

  • Replik: Rätt om Zahnd men missvisande om frälsning
  • Svar direkt: Jesus mer av domare på yttersta dagen
  • Överklagandenämndens ordförande: "Det låter väldigt konstigt"

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM