Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
Ibland får jag frågan vilket land Jesus kom ifrån. Kanske tänker då frågeställaren på något jordiskt land, men jag svarar alltid: Från himlen.
Joh 3:13 Och ingen har stigit upp till himlen utom han som kom ner från himlen, Människosonen, som är i himlen.
Här delar Jesus till Nikodemus en djup andlig sanning. Genom att säga "Ingen har stigit upp till himlen utom han som kom ner från himlen, Människosonen, som är i himlen," betonar Jesus sin gudomliga och himmelska ursprung.
Här framhäver Jesus sin unika position som både den gudomliga Sonen som kom ner från himlen och Människosonen som existerar både på jorden och i himlen. Detta understryker Jesu överlägsenhet och hans särskilda förmåga att förmedla himmelsk visdom och frälsning till mänskligheten.
Denna vers belyser Jesu dubbla natur som både Gud och människa och hans förmåga att förmedla Guds rike till jorden genom sin gudomliga ursprung och närvaro.
Här säger alltså Jesus själv att när han var på jorden, var han samtidigt i himlen.
Detta belyser om att Jesus, även när han var fysiskt närvarande på jorden, upprätthöll en unik förening med himlen. Det betonar hans övernaturliga och gudomliga natur som Guds Son. Denna dualitet i Jesu natur, både jordisk och himmelsk, är en central aspekt l Bibelns undervisning och lära.
Undervisning - 2023-12-31 14:29
Jesus är Gud Människosonen Himlen
Lars-Åke Gunnarson - 31/12-23 18:23
Nästa år tycker ja att de ska bli ett uppvakande år. Ett kristnande av världs ordningen. Vi behöver ha Jesus hos så många personer som de finns. Kan inte alla be för ddetta.
Lars-goran Marklund - 01/01-24 00:40
Universums härskare kom från Himlen för att befria alla bedjare
Bra
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det måndagen den 13 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 05:50. Berit och Birgit har namnsdag.
Luk. 23:26 När de sedan förde bort honom, fick de tag på en man, Simon från Cyrene, som kom från landet. Och de lade korset på honom, för att han skulle bära det efter Jesus.
2025-10-12 23:51
Bed om beskydd över min dotter i missbruk! Ber om radikal förvandling och frälsning!
Lars-goran Marklund - Sat, 11 Oct 2025 20:45:50 +020
Jag har sett delar av din Intervju och vi har haft samma liv insåg jag. Om du visste hur många du har räddat bland annat Jag (ha lust till det goda) och det gör jag . Gud välsigna din sida sajt APG29. Amen!
Skrevs i Jag fick hela mitt liv förvandlat
I Jesus möter vi Gud själv, som blev människa för vår skull, men som alltid är ett med Fadern och Anden.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. (Joh 3:16)
Gud är mest förhärligad i oss när vi är mest tillfredsställda i honom.
- Jonathan Edwards (1703–1758)
1. Hur kan det bli fred i Gaza?
2. Stefan Hallmans vittnesbörd
3. Maria upphöjs till himmelens drottning
4. Jag fick hela mitt liv förvandlat
5. Så tar du emot vilddjurets märke
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM