Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 1 - Gud med oss

Bibeln.

Jes 7:14 Därför ska Herren själv ge er ett tecken: Se, jungfrun ska bli havande och föda en son, och hon ska kalla honom Immanuel.

Det är fascinerande att läsa Gamla testamentet i Bibeln eftersom det handlar om Jesus, Guds Son.

700 år innan Jesu födelse profeterar Jesaja om Jesu födelse. Han skulle födas av en kvinna som inte har haft sex med någon man – alltså en jungfru. En övernaturlig födelse.

Barnet hon skulle föda var en pojke, ett gossebarn. Bibeln säger att hon lindade honom och lade honom i en krubba. Hon födde alltså en människa.

Jesus fanns innan i himlen, men han stiger ner från himlen och blir född av Maria som människa. Och det barn som föddes kallar hon för Immanuel. Nya testamentet lär oss att det namnet betyder "Gud med oss".

Så det barn som föddes, lindades och lades i en krubba är Gud med oss. Med andra ord: Det barn som blev människa är Gud.

Varje jul lyfter vi fram Jesu unika och övernaturliga födelse. Han stiger ner från himlen och blir människa. Detta är ett stort mirakel som förändrar hela världshistorien. Syftet med Jesu födelse var att han skulle offra sig för världens synder på ett kors.

För att han skulle kunna dö så var han tvungen att bli människa. Han kunde inte dö som Gud, eftersom Gud kan inte dö, men som människa kunde han dö. Det var därför han blev människa.

Ibland vill människor ha tecken från Gud. "Ge mig tecken så ska jag tro," säger de, men här har de fått ett starkt tecken: Jungfrun ska bli havande. Och 700 år senare gick denna starka profetia bokstavligen i uppfyllelse.

2024-12-01 01:11

#Julkalender #Lucka 1 #Lucköppning #Jesus är Gud #Jesu födelse #Profetia

Dela:

3 kommentarer

Lars-goran Marklund - 01/12-24 10:32
💖Jesus var ingen människa Han valde att bli människa. Huvudsaken är att man
firar (❤️Gudabarnet👍) 💖


Lars-goran Marklund - 02/12-24 07:00
Hur många julsaker man har! och köphysteriet!😔 runt denna högtid tillhör man världen. Den verkliga anledningen är att 💖👍Gudabarnet 💖Jesus🙂 men tyvärr har Folk glömt det. Tack ❤️Gud för 🙂👍Julen.
Bra 💥❤️👍


Andy Svensson - 02/12-24 14:32
Och Ordet blev kött och bodde bland oss, och vi såg hans härlighet, en härlighet som den Enfödde har av Fadern, och han var full av nåd och sanning.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det tisdagen den 1 juli 2025, vecka 27 och klockan är 23:17. Aron och Mirjam har namnsdag.

Dagens ord

1 Johannesbrevet 4:19 - Vi älskar därför att han först älskade oss.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-01 20:53
bed för mej att herren hjälper mej att få förlängt recept på ögondroppar, svårt att komma fram på telefon,har högt tryck i ögonen vilket orsakat försämrad syn,vill inte bli blind.Jesus hjälp,Tack,

0 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod

Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen

En gång frälst alltid frälst?

Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/07-25 08:41
Media på Tv talar om Klimat-Förändringar. 💥Näe💥!För (Troende) är det (Tidens tecken)befallt av ❤️Gud ❤️. 💖Jesus Kristus kommer snart!Var beredd.

Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna


Mest lästa artiklar idag

  1. Den kallade - Inledning
  2. Morsan har stuckit nu på engelska: Mom has gone by Stefan Hallman
  3. Upplev Jesu budskap på ett enkelt sätt - Besök min populära TikTok-kanal med över 81 000 följare och 1,9 miljoner gillamarkeringar
  4. Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna
  5. Kraftig ökning av hatbrott mot kristna i Sverige

Senaste bloggar och medier

  • Brittiska rappare skrek ut Israelhat under tv-sänd musikfestival
  • Utredning: Judar har kränkts på Harvard
  • Efter het debatt – enklare att byta juridiskt kön

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM