Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Julkalender

Lucka 24 - Jesus, den nyfödde konungen profeterad om i Gamla testamentet

Den nyfödde Konungen Jesus Kristus i krubban.

Luk 2:11-12 För i dag har en Frälsare fötts åt er i Davids stad, och han är Kristus, Herren. Och detta ska vara tecknet för er: Ni ska finna ett barn, som ligger lindat i en krubba.

I föregående lucka framhävde jag att Herren själv skulle ge tecken på att Jesus skulle födas, nämligen att jungfrun skulle bli havande. 

När ängeln uppenbarade sig för herdarna som vaktade fåren ute på marken om natten och berättade för dem att idag har en frälsare blivit född åt er i Davids stad, och han är Kristus Herren, sade ängeln att de skulle få ett tecken. Tecknet de skulle få var att de skulle hitta ett nyfött barn, lindat och liggande i en krubba.

Här uppfylldes många bibliska profetior om att frälsaren, Herren Jesus Kristus, äntligen var född. Den som låg i krubban var ingen mindre än frälsaren, ingen mindre än Herren, ingen annan än Guds son som hade blivit människa, människosonen. 

Han blev människa i detta syfte för att kunna dö; han kom för att frälsa sitt folk från deras synd, och detta skulle han göra genom att offra sig själv på korset och försona mänskligheten med Gud Fadern. Det var därför Jesus kom.

Joh 11:27 Hon sa till honom: Ja, Herre, jag tror att du är Kristus, Guds Son, som skulle komma i världen.

När Marta bekände inför Jesus utanför Lazarus grav sa hon att hon tror att Jesus är Kristus, Guds son, som skulle komma in i världen. Varifrån fick hon detta? Jo, hon fick det från Gamla testamentet som förutsade att Jesus skulle födas och bli människa. Det var en fantastisk bekännelse som Marta gjorde utanför sin brors, Lazarus, grav. 

Jesus är den utlovade Messias, Kristus, som Gamla testamentets skrifter och profetior talar om. När Jesus föddes i staden Betlehem av en jungfru uppfylldes bokstavligen flera hundraåriga profetior.

Om du vill ha bevis för att Jesus verkligen är den som han påstås vara, nämligen Guds son, Kristus Herren, bör du ta del av de Gamla testamentets profetior. Det finns ingen som helst tvivel när man läser dem att det är Jesus från Nasaret som är Kristus, Guds son och Herre, som blev människa. 

2024-12-24 02:08

#Lucköppning #Jul #Julkalender #Krubba #Julkrubba #Jesu födelse #Profetia #Gamla testamentet

Dela:

2 kommentarer

Lars-goran Marklund - 24/12-24 03:07
Var någonstans i Bibeln står det att
❤️Gud behöver bevisa sin existens?
💥Herren💥 har redan bevisat det.
Titanic sjönk,3 riket försvann,DDR for till avgrunden där de hör hemma.
💖Jesus Kristus var den utlovade (sonen) (Frälsaren) som skulle rädda jorden från synd.
Bra Christer

💖Jesu


Anna - 24/12-24 08:59
Nu väntar vi bara på att Jesus ska hämta oss när tiden är inne! Tack för en mycket givande kalender!


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340

Nyhetsbrev

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 2 juli 2025, vecka 27 och klockan är 05:48. Rosa och Rosita har namnsdag.

Dagens ord

Kolosserbrevet 3:23-24 - Och allt vad ni gör, gör det av hjärtat som för Herren och inte för människor.


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.


Senaste bönämnet

2025-07-01 20:53
bed för mej att herren hjälper mej att få förlängt recept på ögondroppar, svårt att komma fram på telefon,har högt tryck i ögonen vilket orsakat försämrad syn,vill inte bli blind.Jesus hjälp,Tack,

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar

Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna

Framtiden är förutsagd: Den yttersta tiden - Del 1

Så många profetior har redan gått i uppfyllelse i Bibeln

Vapenvila mellan Israel och Iran

Irankriget: Behöver vi vara rädda?

Fjorton monsterbomber fällda över Iran i natt

Jag är tvagen i Frälsarens blod

Glad midsommar och Gud välsigne dig rikligen

En gång frälst alltid frälst?

Israels attack mot Iran kommer gå till världshistorien som en otrolig historisk framgång


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 01/07-25 08:41
Media på Tv talar om Klimat-Förändringar. 💥Näe💥!För (Troende) är det (Tidens tecken)befallt av ❤️Gud ❤️. 💖Jesus Kristus kommer snart!Var beredd.

Skrevs i Ge en gåva till Open Doors arbete för de förföljda kristna


Mest lästa artiklar idag

  1. Vilka var Guds söner och jättarna i 1 Mosebok 6?
  2. Corona-hysterin
  3. Vår slutdestination: vårt himmelska hem
  4. Profetia från 1800-talet förutsa vägtunnlar under vattnet och flygplan
  5. Så blev Sackeus frälst

Senaste bloggar och medier

  • Mattias Sennehed:Lovsången i cellen gjorde att hämnd och hat vändes till vänskap
  • 'Jag fick mitt namn efter min mors bästa vän'
  • 'Där alla har religionsfrihet, kommer kyrkan att blomstra'

→ Läs allt här!


apg29.nu

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM