Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Media
På senare tid har jag funderat på att helt sluta följa nyhetsmedia. Anledningen är att jag alltmer insett att det inte går att lita på dem – vare sig det gäller alternativ eller mainstream-media.
När man dagligen tar del av rapporteringen utsätter man sig för indoktrinering, vilket leder till att man börjar tänka och tycka på ett sätt som man annars inte skulle ha gjort. Det värsta är att man tror att det är rätt, eftersom "alla" tycker så.
Det fanns en berömd helande evangelist vid namn Smith Wigglesworth, som var verksam främst under första halvan av 1900-talet. Han läste ingenting annat än Bibeln.
Enligt berättelser ska den unge evangelisten Lester Sumrall ha knackat på Wigglesworths dörr med en dagstidning under armen. Wigglesworth ska då ha sagt: "Den där synden kommer du inte in med här."
Wigglesworth blev mäktigt använd av Gud, med många helandeunder, människor som blev frälsta och till och med döda som återuppväcktes.
Om du läser Bibeln missar du inga nyheter, för den är alltid aktuell. Guds ord är levande och påverkar dig inte på ett otillbörligt sätt. Tvärtom renar och helgar det dig, vilket gör att du mår bra. Genom Bibeln kan du också förstå samtiden utifrån vad Gud säger.
Jag säger inte att man helt ska sluta läsa nyheter, men jag vill uppmärksamma dig på risken för otillbörlig påverkan. Bibelns ord har däremot alltid en positiv inverkan – det skadar aldrig någon människa eller leder till felaktiga tankar. Tvärtom hjälper det dig att tänka rätt.
Dessutom lär du känna Jesus Kristus, Guds Son, som hela Bibeln handlar om.
Media - 2025-04-02 15:13
Nyheter Media Fake news Propaganda Indoktrinering Lester Sumrall Smith Wigglesworth Bibeln
Andy Svensson - 02/04-25 19:52
Mycket bra 👍
Lars-goran Marklund - 03/04-25 05:50
Det beror vad man ser! Media kan hjälpa människan att : (Tyda tidens tecken).
Det blir värre och värre på jorden, men det sa💖Jesus Kristus i sin undervisning. Man ska vara beredd att 💥Herren👍 kommer snart,insikten om det kommer från ❤️Gud. Hoppas att jag är värdig
💥Herren👍.
Sven - 04/04-25 08:14
Jag har sedan länge endast läst på kristen media, förutom då Bibeln såklart. Det är mycket farligt att läsa sådant som s*t*n ligger bakom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 18 september 2025, vecka 38 och klockan är 20:00. Orvar har namnsdag.
Kol. 1:20 och genom honom försona allt med sig själv, sedan han har skapat frid genom blodet på hans kors - genom honom, vare sig det som är på jorden eller det som är i himlarna.
Lars-goran Marklund - 18/09-25 04:05
För ❤️Gud är inget omöjligt. Den smala vägen är svår men (öppna ögonen) och (hjärtat) för Herren(*Jesus*). Det var det 💖Jesus Kristus undervisade om när Han var på jorden. Man blir föraktad om man väljer 💥Tron. Människan spår men
❤️Gud rår.
Skrevs i Detta betyder flaggornas kors
Gud är en, tre personer: Fadern, Sonen och Anden – Jesus är Sonen, sann Gud och sann människa.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Att växa i Kristus är att sjunka djupare i honom.
- Watchman Nee (1903–1972)
1. Detta betyder flaggornas kors
2. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
3. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
4. Nej, uppryckandet sker inte i september
5. Målle Lindberg fyller 90 år
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM