Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Nyheter
På lördag den 25 maj gästar jag Allianskyrkan i Sävsjö. Kom och ta med alla du känner! Ukulelen kommer också vara med, så det blir mycket musik. Jag kommer även att berätta enkelt och kort om vad Jesus har gjort i mitt liv mellan sångerna.
- Nyheter - 2024-05-22 12:51
Christer Åberg Allianskyrkan Sävsjö Cafémöte
Lars-goran Marklund - 22/05-24 20:58
Vettiga sånger med bra text om ❤️Gud och 💖Jesus är underbart för varje öra som uppfattar budskapet om Herren 👍👍👍
Bra ❤️❤️❤️
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 17 september 2025, vecka 38 och klockan är 21:31. Hildegard och Magnhild har namnsdag.
Fil. 3:18 Jag har ofta sagt till er, och säger det nu också under tårar, att många lever såsom fiender till Kristi kors,
2025-09-17 18:27
Önskar förbön för ångest .Vill lägga fram mina söner och deras familjer för frälsning Zackrisson kära förbedjare och Jesus.
Apg29 - 17/09-25 14:16
Mordet på Charlie Kirk utlöser en våg av människor som återvänder till kyrkan
https://mycharisma.com/most-recent/charlie-kirk-murder-sparks-wave-of-people-returning-to-church/
I Jesus möter vi Gud själv, som blev människa för vår skull, men som alltid är ett med Fadern och Anden.
I begynnelsen var Ordet, och Ordet var hos Gud, och Ordet var Gud. (Joh 1:1)
Den som älskar sin nästa som sig själv, är den som inte begär något mer än vad han har.
- Basilios den store (ca 330–379)
1. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
2. Slöjan är en bekännelse till islam
3. Att bo på gränsen till Harmagedon: Amir Tsarfati
4. Jesus - Guds Son från evigheten
5. Nej, Greta är inte Antikrist
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM