Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bibeln
Hela Bibeln finns idag på 743 språk som talas av 5,96 miljarder människor.
Jag fascineras gång på gång av att hela Bibeln, både Gamla och Nya testamentet, handlar om Jesus Kristus, Guds Son.
I Joh 20:31 förklarar aposteln Johannes varför han har skrivit evangeliet:
Men dessa har blivit nedskrivna, för att ni ska tro att Jesus är Kristus, Guds Son, och för att ni genom tron ska ha liv i hans namn.
Det är därför Bibeln är skriven: för att vi ska komma till tro på att Jesus är Kristus, Guds Son, och ha liv i hans namn.
Bibeln - 2024-04-25 14:13
Lars-goran Marklund - 20/04-24 13:24
Alla som vill måste Tro på (han som är)
Jesus Guds son. Läs bibeln och bli vis. Herren är sanningen, vägen och livet. De heliga är 3 och det är ett magiskt tal direkt från Himlen.
Bra
Svensson - 22/04-24 14:34
Ordet talar till oss oberoende av tungomålet. Tag emot och budskapet når er. Jesus talar lika tydligt idag på svenska som på grekiska på 100talet, eller armeniska på år 30talet.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 22 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 13:04. Marika och Marita har namnsdag.
Joh. 19:19 Men Pilatus skrev också en överskrift och satte upp den på korset. Och där stod skrivet: Jesus från Nasaret, judarnas Konung.
2025-10-21 21:04
Jag skulle behöva lite nya kläder men vet inte riktigt om jag har råd.
Be gärna att jag ska få råd att köpa lite kläder
Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig
(Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus .
Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön.
Amen!
Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
En Gud, tre personer och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Guds närvaro är det mest praktiska i världen.
- John G. Lake (18701935)
1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Morsan har stuckit
3. Jesus sätter dig fri från hatet
4. Dagen då solen stod stilla
5. Live med Christer Åberg - 27/6 2021 kl 21:45
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM