Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Bild: Aftonbladet.
Den 30 september 2022 innebär att ett steg har tagits som kan få förödande konsekvenser för världen.
Denna dag förklarade Putin de fyra områdena i östra Ukraina som ryska. Detta emot alla internationella regler och konventioner. Sådant betyder inget för Putin. Istället höll han sin egen show i en väl tillrättalagd föreställning både inför den ditkommenderade ryska eliten där han höll sitt tal.
Ledande politiska bedömare inser att idag, den 30 september, så höjs nivån på kriget i öster till en helt annan nivå. Jan Eliasson, tidigare svensk utrikesminister, har sagt idag att han aldrig tidigare har upplevt en så här orolig tid någonsin, inte ens under kalla kriget.
Bert Sundström sa i Rapport ikväll: ”Det kan bli hur allvarligt som helst eftersom Putin säger att varje angrepp på de här områdena skall ses som ett angrepp på Ryssland. Det innebär att de kan svara på vilket sätt som helst och det skulle kanske innebära kärnvapen.”
Det kan räcka med dessa kommentarer för att vi all skall kunna inse vad som nu utspelas inför våra ögon. Vi skriver inte detta för att skrämmas, bara för att upplysa. Den som blir skrämd av dessa rader kan inte ta del av den rapportering som nu sker i media och som vi refererar till.
Vi lever i den yttersta tiden – det är nu dags att inse detta. Det är framför allt dags att inse att det är dags att lämna sitt liv helt i Guds händer, så man är redo att gå in i evigheten. Sluta lek med synden och lev i den – sök rening från synderna genom Jesus.
Du kan få förbön och samtal genom Bönemobilen: 073- 748 07 53.
Ukrainakriget Ukraina Nord Stream Putin
Andy S - 02/10-22 09:52
Jesus sa min "Frid lämnar jag efter mig åt eder, min frid giver jag eder; icke giver jag eder den såsom världen giver. Edra hjärtan vare icke oroliga eller försagda."
Elin - 02/10-22 20:54
Det sista som Jesus säger till sina lärjungar: "Jag är med er alla dagar till
tidens slut". Frukta inte, står för varje enskild dag i bibeln.
Tror att det är en bra tid för evangelisation nu. Människor vill få en trygghet,
Jesus kan ge den.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 17 september 2025, vecka 38 och klockan är 17:27. Hildegard och Magnhild har namnsdag.
Fil. 3:18 Jag har ofta sagt till er, och säger det nu också under tårar, att många lever såsom fiender till Kristi kors,
2025-09-17 14:57
Be för ung kvinna att hon får vara,salt o ljus i sitt arbete o nära relationer
Apg29 - 17/09-25 14:16
Mordet på Charlie Kirk utlöser en våg av människor som återvänder till kyrkan
https://mycharisma.com/most-recent/charlie-kirk-murder-sparks-wave-of-people-returning-to-church/
Jesus är sann Gud och sann människa – Guds Son, skild från Fadern och Anden, men ett med dem i väsen.
Gå därför ut och gör alla folk till lärjungar! Döp dem i Faderns och Sonens och den helige Andes namn. (Matt 28:19)
Jag vill att pojken bakom plogen ska känna Skriften bättre än prästen.
- William Tyndale (ca 1494–1536)
1. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
2. Slöjan är en bekännelse till islam
3. Att bo på gränsen till Harmagedon: Amir Tsarfati
4. Nej, Greta är inte Antikrist
5. Live med Christer Åberg - 01/7 2021 kl 20:51
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM