Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

TV

Visste du verkligen inte?

"Jag visste inte. Det var ingen som hade berättat för mig."

Det här ska du inte kunna säga på domens dag, för jag har berättat för dig att du behöver Jesus, att du behöver ta emot honom så att du blir frälst och räddad.

Han dog för dina synder och han uppstod igen från de döda på den tredje dagen, och att du blir frälst när du tar emot honom som Herren och tror på honom. 

Så du kan inte skylla ifrån dig och säga: "Jag visste inte inte, det är ingen som har berättat för mig." 

Jo, jag har berättat för dig, men frågan är: Ville du höra?


Videon finns också på TikTok med tusentals visningar.

TV - 2023-11-15 16:21

TV Video TikTok Evangelisation Domens dag domedagen Frälsning Frälst Räddad


3 kommentarer

Lars-goran Marklund - 15/11-23 20:59
Hur ska man vara? Svaret står I bibeln. Sök i skriften och be till Gud ,begäret efter synd blir avslutat.
Ändra ditt liv då blir du förvandlad av Jesus.
Tag emot Herren se sanningen i bibeln.
Välsigna alla som Tror.
Bra Christer


ES - 17/11-23 16:22
Tyvärr har vissa mot bättre vetande ställt sig utanför nådens och förlåtelsens räckvidd.


Conny - 22/11-23 10:26
Mycket bra, jag har delat detta på Facebook.


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 12:47. Hedvig och Hillevi har namnsdag.

Dagens ord

Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.


Senaste bönämnet

2025-10-15 09:44
Bed att Gud hjälper mig förlåta mig själv för fel jag gjort tidigare i livet går och mår väldigt dåligt av detta och grubblar på det varje dag önskar jag inte fanns mer .

2 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!

Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?


Senaste bloggar och medier

  • Vem ska vilja bli framtidens politiker?
  • Just nu: Anna-Karin Hatt avgår
  • Anna-Karin Hatt avgår som partiledare för Centerpartiet på grund av hat och hot

Treenigheten

En Gud i tre personer – Fadern, Sonen och Anden. Jesus, Guds Son, blev människa och visar oss vägen till Fadern.

Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)


Citatet

Gud söker människor som inte kan leva utan hans närvaro.
- David Wilkerson (1931–2011)


Mest lästa artiklar idag

1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Hur kan det bli fred i Gaza?
3. Kriget slut - Gisslan hemma
4. Stefan Hallmans vittnesbörd
5. Sanningen som många missar om uppryckandet

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM


Denna webbplats använder cookies.