Bild: Aftonbladet.
Den som har mött Jesus har mött Guds sanna kärlek och verkligen fått uppleva sitt unika värde. Att då anklaga en kristen för att ha fel människosyn och värdegrund är, förutom att det är hårresande och magstarkt, väldigt okunnigt.
Tre kvinnor som håller på att utbilda sig till journalister har under Aftonbladets räkning under falsk identitet utgett sig att ha problem med homosexuella tankar och kontaktat olika församlingar för själavård.
Alla församlingar som de kontaktade har inte varit kristna utan flera har varit Jehovas vittnen, som räknas som villolära. Men de har också kontaktat en del pingstförsamlingar.
Detta har de gjort för att sätta dit olika pastorer och församlingar och göra sken av att kristna har fel värdegrund och fel uppfattning om människors lika värde.
Men jag tror att de har missförstått något.
Det är så här: för den som har mött Jesus har mött Guds sanna kärlek och verkligen fått uppleva sitt unika värde.
Så är man kristen och frälst och tror på Jesus så värdesätter man alla människor och förstår vilket unikt värde alla människor har.
Att då anklaga en kristen för att ha fel människosyn och värdegrund är, förutom att det är hårresande och magstarkt, väldigt okunnigt.
Själv fick jag möta Guds kärlek och uppleva mitt unika värde då jag tog emot Jesus Kristus och blev frälst och räddad.
Sedan dess har jag varit upptagen med att berätta för andra människor om Guds oerhörda kärlek och att man blir frälst och räddad då man tar emot Jesus som Herren.
Detta gör jag för att jag älskar människor och förstår människors unika värde.
Så är det med den kristne. Han älskar därför att han har mött Guds kärlek i Kristus Jesus.
Om du ännu inte är frälst och fått uppleva Guds sanna kärlek i Kristus Jesus, be den här bönen om du vill bli frälst:
”Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och förlåten och ett Guds barn. Amen.”
#Homosexuell #Aftobladet #Värde #Värdegrund
Andy - 07/6-22 06:50
”Jag säger er: På samma sätt blir det glädje i himlen över en enda syndare som omvänder sig - inte över nittionio rättfärdiga som ingen omvändelse behöver.”
Lukasevangeliet 15:7
Idag är det lördagen den 19 april 2025, vecka 16 och klockan är 20:50. Olaus och Ola har namnsdag.
Matt. 27:22 Pilatus sa till dem: Vad ska jag då göra med Jesus, som kallas Kristus? De sa alla till honom: Korsfäst honom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-04-19 18:15
Snälla be för Anders som är sökande att Gud ska hela hans kropp i Jesus namn så att han förstår vem som är den sanna Guden!!
Varför uppstod Jesus just på tredje dagen?
Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda
Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?
Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater
Hur blir man frälst – och vad händer då?
Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning
Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp
Mikael Walfridsson - 19/04-25 15:37
Amen! Starkt inlägg!
Herrens rika välsignelse
Mikael
Skrevs i Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda