Nyheter
Bild: Himlen TV7.
Himlen TV7 bjuder in till bön och fasta för Päivi Räsänens och Juhana Pohjolas rättegång i Helsingfors hovrätt. Rättegången äger rum den 31 augusti till 1 september. Syftet med bön och fasta är att stödja deras rättsfall och försvara deras fortsatta frihet att uttrycka sig enligt Bibelns lära.
Päivi Räsänen, en tidigare inrikesminister och partiordförande samt riksdagsledamot i Finland för partiet Kristdemokraterna (KD), står inför rättegång för anklagelser om hets mot folkgrupp. Trots att hon frikändes av tingsrätten i Helsingfors på alla åtalspunkter, överklagade statsåklagaren och ärendet tas nu upp i hovrätten. Åtalen gäller en tweet, en undervisningsskrift och ett radioprogram.
Juhana Pohjola, biskop i Missionsstiftet i Finland och ansvarig för Finska Lutherstiftelsen som publicerade Päivi Räsänens skrift från 2004, blev också enhälligt frikänd i tingsrätten 2022.
Päivi Räsänen uttrycker på Facebook att rättsprocessen, som har pågått i över fyra år, innehåller felaktiga anklagelser och har involverat flera polisförhör och domstolsbehandlingar. Hon betonar att hennes åsikter och uttalanden följer den klassiska kristna synen på äktenskap och sexualitet, och hon försäkrar att hon inte avsiktligt har missaktat eller hotat någon. Hon anser att dessa frågor hör till en teologisk diskussion snarare än en rättslig process.
Räsänen påpekar att rättsprocessen i sig kan begränsa yttrandefrihet och religionsfrihet samt skapa en avskräckande effekt. Hon uttrycker sin tillit till att processen är i Guds händer och uttrycker beredskap att försvara yttrandefrihet och religionsfrihet vid alla nödvändiga rättsinstanser, inklusive Europeiska människorättsdomstolen.
Låt oss be för Päivi Räsänens rättegång 31/8
Martyrernas röst Begränsas religionsfriheten?
#Himlen TV7 #Bön #Fasta #Finland #Förföljelse #Rättegång #Päivi Räsänen #Juhana Pohjola #Helsingfors hovrätt #Yttrandefrihet #Hets mot folkgrupp
Lars-goran Marklund - 17/08-23 22:15
Ska man få uttrycka hat och hot mot människor?(genom demstrationer marcher).
SVAR:Nej man måste sortera bort hat.
Kärlek❤️ är ❤️Gud. Bibeln är den bok alla bör läsa. Ha lust till det goda avstå från ett syndigt liv.
Bra👍Crister 👍👍
Idag är det söndagen den 1 juni 2025, vecka 22 och klockan är 20:43. Gun och Gunnel har namnsdag.
Ef. 2:16 Så skulle han försona de båda med Gud i en kropp genom korset, sedan han genom det hade dödat fiendskapen.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-06-01 12:19
Bed att jag får krafter för denna dag ,mårdåligt psykiskt.
Gud är närvarande när du läser Bibeln
Gud har farit upp under jubel: Profetia på Jesu himmelsfärd
Artisten Sebastian Stakset: ”Det var ett helvete jag levde i” - Malou Efter tio (TV4)
Yuval Raphael: Från terrorattack till Eurovision-succé - Grattis Israel till andraplatsen
Den legendariske pastorn Stanley Sjöberg har flyttat hem till Jesus
Kärnvapenhotet undanröjt: Vapenvila mellan Indien och Pakistan på plats
En ny påve redan vald - Leo XIV
Lars-goran Marklund - 01/06-25 06:30
(Man ska ha lust till det goda 💥👍) det väcker läslusten hos människan. Bibeln ska vara det rättesnöre som 💖Jesus Kristus undervisade om. ❤️Gud är alltid närvarande när man läser hans ord.
❤️Gud välsigna alla bedjare.
Bra ***