Christer Åberg
2022-02-26 14:03
TV
Varning för starka bilder!
Enligt en kanal på Youtube så är detta en video från det ryska kriget i Ukraina som visar en rysk stridsvagn som krossar en civil bil nära Kiev.
Mirakulöst nog överlevde den äldre föraren och räddades av en grupp vittnen som skyndade till platsen för att befria personen från vraket efteråt. Vilket du kan se i videon här ovan.
Enligt Youtubekanalen verkar det som att stridsvagnen var en del av en rysk konvoj som leddes av fordon med ryska soldater i ukrainska uniformer.
Konvojen hamnade under ukrainsk militärbeskjutning och händelsen inträffade med största sannolikhet när de ryska styrkorna försökte undvika beskjutningen.
Filmen är verifierad från flera källor och är äkta. Sen om det var en rysk eller ukrainsk stridsvagn diskuteras det om på Twitter.
Matt. 24:6 Och ni ska få höra om krig och rykten om krig. Se till, att ni inte blir skrämda, för allt detta måste hända, men det är ännu inte slutet.
Mark. 13:7 Men när ni får höra om krig och rykten om krig, så bli inte förskräckta. För sådant måste ske, men det är ännu inte slutet.
1 Tim 2:1 Så uppmanar jag nu först av allt, att man frambär böner, åkallan, förböner och tacksägelser för alla människor, 2 för kungar och för alla i ledande ställning, så att vi kan föra ett lugnt och stilla liv i all gudsfruktan och värdighet, 3 för sådant är gott och välbehagligt inför Gud, vår Frälsare, 4 som vill att alla människor ska bli frälsta och komma till kunskap om sanningen.
Matt. 9:38 Be därför skördens Herre, att han sänder ut arbetare till sin skörd.
Christer Åberg
#Ukraina #Krig #Ryssland #Stridsvagn #Mirakel #Video
Christer Åberg - 26/2-22 14:55
Enligt den säkerhetspolitiska experten Jan Hallenberg är det bara en fråga om tid innan huvudstaden faller och president Zelenskyj dödas. https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/v5pvJw/kiev-kommer-falla-inom-dagar-enligt-sakerhetsexpert-jan-hallenberg
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2023-09-26 08:39
Ber om helande över äktenskap och en fullständigt upprättad familjesituation.
Skeptiskt motstånd mot påstådda rymdlivsupptäckter
Bakgrunden till Palestinakonflikten
Svenska Kärnbibeln: En komplett översättning med mångsidiga funktioner
11 september: Från skotska slag till terrordåd och rymdfärjeuppskjutningar
Det normala kristna livet: Tro, gemenskap och förföljelse
Lars Bråmå - 25/09-23 16:03
Gud gjorde Adam först. Men de evolutionstroende har för sig att det är slumpen som under lång tid
har skapat Adam. Isf. fick Adam sitta där i lustgården o vänta i tusentals år på att
Eva skulle bli färdigskapad !? För att vara konsekvent hann ju Adam dö, innan Eva blev klar. Och
Människosläktet dö ut ?! Gud kan skapa själv