Nyheter
Bild: Expressen.
Idag fick Danmark en ny kung - Kung Fredrik X. Han blev kung efter sin mamma Margrethe som abdikerade som drottning en timme tidigare.
När den nye kungen vinkar till det danska folket från balkongen skymtar ett buddhistiskt armband fram.
Armbandet är ett så kallat shamballa-armband. Shamballa är inom tibetansk buddhism ett paradisiskt rike. Det handlar om en plats där människor lever i fred och harmoni, där ingen är sjuk eller hungrar och där Buddhas lära ska bevaras när resten av världen är i kaos.
Som kung är Kung Fredrik X nu chef för den danska folkkyrkan, men hans armband speglar inte på något sätt en kristen tro. Men detta verkar inte den danske hovkommentatorn Jim Lyngvild ha något problem med, istället tycker han att det var modigt av kungen att bära en accessoar med en sådan innebörd. Han säger:
"Det är ett modigt uttalande, och det vittnar om en kung som tror på något som är 'större än vi själva.' Det visar att vi har ett kungahus som är i takt med tiden."
Vad hade hänt om kungen hade haft ett stort synligt kors på sig? Du kommer väl ihåg vilka otroliga antikristliga reaktioner som svenska statsministerns fru, Birgitta Ed, har fått när hon har burit sin prästkrage i offentliga sammanhang. Då var det någon som sa att han mådde illa, men här hyllas det.
Det buddhistiska paradiset är inget paradis. Men vill du komma till det sanna paradiset - himlen - då räcker det inte med alldeles så många armband - dit kommer du endast genom tron på Jesus Kristus.
#Kung Fredrik X #Danmark #Armband #Shamballa-armband #Shamballa #Buddism #Birgitta Ed #Drottning Margrethe
Lars-goran Marklund - 15/01-24 18:20
En människas väg är inte ❤️Guds väg!
Sök och du ska finna undervisade 💖Jesus om 💥👍. Ändra dig och du ska få frid.
Bra❤️❤️❤️
Idag är det lördagen den 19 april 2025, vecka 16 och klockan är 12:15. Olaus och Ola har namnsdag.
Matt. 27:22 Pilatus sa till dem: Vad ska jag då göra med Jesus, som kallas Kristus? De sa alla till honom: Korsfäst honom.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2025-04-19 10:25
Jesus byt ut min ångest mot Din Helige Ande och Din frid. Förlåt mej alla synder och rena mej i Ditt blod. Jag orkar inte längre om jag ska kämpa med denna ångest. Det är inte Din vilja. Lös mej nu.
Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda
Jesu död och uppståndelse – Hur förstå "tre dagar och tre nätter"?
Viral UFO-historia: Satirtidning inspirerade CIA-rapport om förstenade soldater
Hur blir man frälst – och vad händer då?
Zigenare-predikanten som blev en legend – Målle Lindbergs begravning
Jenny, min älskade syster: En berättelse om förlust och hopp
Lars-goran Marklund - 19/04-25 03:59
Det onda trodde att de skulle segra men 💖Jesus Kristus💥👍 bevisade med sin uppståndelse attlivet besegrade döden.
Det enda man behöver göra att Tro på
💖Jesus .❤️
Skrevs i Lördagen mellan kors och uppståndelse – den glömda dagen då Gud arbetade i det dolda