Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Nyheter
Bild: Expressen.
Idag fick Danmark en ny kung - Kung Fredrik X. Han blev kung efter sin mamma Margrethe som abdikerade som drottning en timme tidigare.
När den nye kungen vinkar till det danska folket från balkongen skymtar ett buddhistiskt armband fram.
Armbandet är ett så kallat shamballa-armband. Shamballa är inom tibetansk buddhism ett paradisiskt rike. Det handlar om en plats där människor lever i fred och harmoni, där ingen är sjuk eller hungrar och där Buddhas lära ska bevaras när resten av världen är i kaos.
Som kung är Kung Fredrik X nu chef för den danska folkkyrkan, men hans armband speglar inte på något sätt en kristen tro. Men detta verkar inte den danske hovkommentatorn Jim Lyngvild ha något problem med, istället tycker han att det var modigt av kungen att bära en accessoar med en sådan innebörd. Han säger:
"Det är ett modigt uttalande, och det vittnar om en kung som tror på något som är 'större än vi själva.' Det visar att vi har ett kungahus som är i takt med tiden."
Vad hade hänt om kungen hade haft ett stort synligt kors på sig? Du kommer väl ihåg vilka otroliga antikristliga reaktioner som svenska statsministerns fru, Birgitta Ed, har fått när hon har burit sin prästkrage i offentliga sammanhang. Då var det någon som sa att han mådde illa, men här hyllas det.
Det buddhistiska paradiset är inget paradis. Men vill du komma till det sanna paradiset - himlen - då räcker det inte med alldeles så många armband - dit kommer du endast genom tron på Jesus Kristus.
Nyheter - 2024-01-14 21:45
Kung Fredrik X Danmark Armband Shamballa-armband Shamballa Buddism Birgitta Ed Drottning Margrethe
Lars-goran Marklund - 15/01-24 18:20
En människas väg är inte Guds väg!
Sök och du ska finna undervisade Jesus om . Ändra dig och du ska få frid.
Bra
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 17 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 12:02. Antonia och Toini har namnsdag.
Joh. 19:6 När nu översteprästerna och tjänarna såg honom, ropade de och sa: Korsfäst, korsfäst! Pilatus sa till dem: Ta ni och korsfäst honom, för jag finner honom inte skyldig till något.
2025-10-17 00:11
Tack Jesus för allt du gjort, gör och kommer att göra. Är uppgiven det är så tyst att gå hemma sj..skriven, gör träning men önskar bön att styrkan kommer tbk.. på mer än ett sätt.
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
En Gud, tre personer – och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att den som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. (Joh 3:16)
Om du dömer människor, har du inte tid att älska dem.
- Mother Teresa (1910–1997)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Jesus ska hämta oss till himlen
3. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
4. Du ska inte mata trollen
5. Står det någonting om Guds nåd i Bibeln?
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM