Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
Judarna har länge väntat på att kunna bygga upp ett tredje tempel. En grund för detta är att man skall kunna offra en alltigenom röd kviga innan offerritualer i ett sådant kan börja.
Att det är så går tillbaka till detta ord:
”Herren talade till Mose och Aron. Han sade: ”Detta är en lagstadga som Herren har befallt: Säg till Israels barn att de skaffar fram åt dig en röd kviga som är felfri och inte har någon defekt och som inte har burit något ok.” 4 Mos 19:1-2.
Under många år har judarna sökt efter att hitta en sådan kviga, men man har hitintills misslyckats. Vid noggranna undersökningar har man alltid hittat något hår på kvigorna som inte har varit rött.
Nu går nyheten ut att den 15 september så anlände till Israel från USA fem kvigor. Dessa skall vara helt röda, det är därför som de har fraktats den långa vägen till Israel.
Nu återstå nya undersökningar, mycket noggranna sådana, om det kan finnas en av dessa kvigor som helt håller måttet. Nu sprids budskapet om detta som har hänt på olika medier.
Tempelinstitutet i Jerusalem som är engagerad i detta skriver på sin sida om det här: The Temple Institute of Jerusalem - Learn About the Temple Institute
Nu återstår att avvakta hur undersökningar av kvigorna går innan nya steg tas. Håller någon kviga måttet har ett nytt steg tagits emot uppfyllelsen av profetiorna som är kopplade till detta. Det betyder i så fall att vi tar ett mycket stort steg emot att vedermödan bryter ut och att antikrist kan framträda.
Framför allt är det ett tecken på att Jesu återkomst är mycket nära – därför behöver detta budskap gå ut i alla kyrkor!
Holger Nilsson - Gästblogg - 2022-09-19 13:45
Holger Nilsson Israel Tidstecken Flammor Profetiskt Sista tiden
Lasse - 20/09-22 14:32
https://www.youtube.com/watch?v=ShSXMjxxXt0 K.G Larsson har även skrivit boken " Den röda kvigan "
Lars-goran Marklund - 22/09-22 17:31
Det är sista tiden som alla människor lever i. Gud bevara de trogna från vedermödan.
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 16 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 15:15. Finn har namnsdag.
Luk. 24:20 Och hur översteprästerna och våra rådsmedlemmar utlämnade honom till att dömas till döden och korsfäste honom.
2025-10-16 10:51
Be för mig o min fam vi har sorg att vi får vara i fred o inte behöver engagera oss i stridigheter o tjaffs ...att allt praktiskt ordnar sig på ett mirakulöst sätt Gud förmår o ge i överflöd
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
Jesus är Gud som blev människa, född av Fadern, ett med Fadern och Anden i Treenigheten.
Tomas svarade honom: "Min Herre och min Gud!" (Joh 20:28)
Medan kvinnor gråter som de gör nu, jag kämpar. Medan små barn går hungriga, jag kämpar. När män går in i fängelset, jag kämpar. När det finns en själ kvar i mörkret utan Kristus, jag kämpar.
- William Booth (1829–1912)
1. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
2. Straffar Gud kristna här på jorden?
3. Antikrist regerar över ett ekonomiskt system
4. Kriget slut - Gisslan hemma
5. Skillnaden på Gamla och Nya testamentets profeter
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM