Evangelisation
Så säger Jesus:
Matt 6:6: Men du, när du ber, gå in i din kammare och när du har stängt din dörr, be till din Fader som är i det fördolda. Och din Fader, som ser i det fördolda, ska belöna dig synligt.
Mark: 16:15: Och han sa till dem: Gå ut i hela världen och predika evangelium för hela skapelsen.
Du ska gå in i din kammare och be, men du ska gå ut i världen och ge! En del har fått för sig att göra tvärtom. De går ut i världen och ber och sen går de in i kammaren och gör... ingenting.
Du ska alltså gå in i kammaren och be, så ska din Fader som är i det fördolda belöna dig. Och du ska gå ut i världen och predika evangelium. Då ska Herren verka med dig och bekräfta ordet genom de tecken som åtföljer det (Mark 16:20).
#Evangelisation #Bön #Predikan
Idag är det måndagen den 17 mars 2025, vecka 12 och klockan är 00:28. Gertrud har namnsdag.
Han frälste oss, inte för rättfärdiga gärningar som vi hade gjort, utan på grund av sin barmhärtighet. (Titus 3:5)
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Jesus är Gud i Gamla och Nya testamentet
Tiktok-konto om Jesus rankas bland Sveriges mäktigaste
Massakrer mot kristna och minoritetsgrupper i Syrien
Reinhard Bonnkes profetia om Donald Trump – "Gud har utvalt honom"
Varför blev det storbråk mellan Trump och Zelenskyj?
Varför Bibeln är lättare att förstå än Koranen
Himmelska förlagor ur evigheten – Gudstjänst: ett Guds tecken (oth) i tiden
Pingstpastorn Jack-Tommy Ardenfors har avlidit och flyttat till sitt himmelska hem hos Jesus
Mikael Walfridsson - 14/03-25 17:43
Fantastiskt och underbart, broder!
Herren använder dig på ett mäktigt sätt i denna sena tid
Herrens rika välsignelse
Mikael
Skrevs i Tiktok-konto om Jesus rankas bland Sveriges mäktigaste