Niclas Drejander
2023-05-15 15:10
LÄSARMEJL - Alla åsikter är skribentens egna.
Jag heter Niclas och är en kristen kille som delvis evangeliserar via YouTube och ett arbete/projekt som vi kallar "Gensvaret". Folk kan ringa in med frågor och vi svarar utifrån Bibeln.
I det här avsnittet intervjuar jag Kjell, en pastor, som svarar på lyssnarnas frågor.
Vi delar med oss av varför Jesus är den enda vägen till Gud och varför andra religioner inte leder till frälsning eller evigt liv.
I slutet av avsnittet berättas också ett personligt vittnesbörd om en muslimsk kvinna som kom till tro när hon läste om Jesus i Koranen. Därefter fortsatte hon att utforska och utvecklade en kärlek till honom.
Niclas Drejander
#Niclas Drejander #Gensvaret #TV #Youtube #Intervju
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
2023-12-06 00:53
Guds frid Kära Ni
Akut,be för en kristen kvinna,mycket svår situation,mobbad på jobbet,på väg att byta jobb,elaka grannar,fd killen förföljer henne,även gamla chefer onda mot henne,HERRE-HJÄLP-JESUS!
Lucka 5 - Jesus blev ringare än änglarna
Lucka 4 - Mika profeterade 700 år innan och angav exakt var Messias skulle födas
Lucka 3 - Se, din Konung kommer till dig
Lucka 2 - Ett barn blir oss fött, en son blir oss given
Varför säger Jesus att Gud är den ende sanne Guden?
Mirakulös Väckelse i Gaza: Jesus syns i drömmar, över 200 muslimska män blir kristna mitt i kriget
Israelvänlig - 05/12-23 17:19
Video bönerapport Israel i krig! Dag 60!
https://youtu.be/ZcO46r-M9Wo?si=UWVs1tnORdV1WnF0
Fårnationer ställs nu mot getnationer! Avgörande läge i kriget! Be att Israel får fortsätta kriget och avsätta Hamas! Om Israel inte får fortsätta eller förlorar kriget kommer Hamas terrorism sprida sig över hela västvärlden!Fortsätt be för Israel!
Skrevs i Från kyla till värme