Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Undervisning
Eftersom Fadern är Gud, Sonen är Gud, den Helige Ande är Gud och Bibeln tydligt säger, både i Gamla och Nya testamentet att Gud är en, då kan det inte förstås på något annat sätt än att Fadern, Sonen och den Helige Ande är en Gud.
Joh 6:27: "Arbeta inte för den mat som förgås, utan för den som varar till evigt liv, som Människosonen ska ge er. För på honom har Gud, Fadern, satt sitt sigill."
Joh 20:28: Och Tomas svarade och sa till honom [Jesus]: Min Herre och min Gud!
Hebr 1:8: "Men till Sonen säger han: Gud, din tron varar från evighet till evighet, ditt rikes spira är rättvisans spira."
Apg 5:3-4: "Då sa Petrus: Ananias, varför har Satan uppfyllt ditt hjärta, så att du ljög för den Helige Ande och tog undan en del av betalningen för jorden?4 Var den inte din, så länge du hade den kvar? Och efter att den var såld, hade du inte rätt att göra som du ville? Varför har du i ditt hjärta bestämt dig för att göra något sådant? Du har inte ljugit för människor, utan för Gud."
5 Mos 6:4: "Hör, Israel! HERREN, vår Gud, HERREN är en."
Jak 2:19: "Du tror att Gud är en. Det gör du rätt i. Också de onda andarna tror det och bävar."
Eftersom Fadern är Gud, Sonen är Gud, den Helige Ande är Gud och Bibeln tydligt säger, både i Gamla och Nya testamentet att Gud är en, då kan det inte förstås på något annat sätt än att Fadern, Sonen och den Helige Ande är en Gud.
Vi ser också tydligt i Gamla testamentet liksom i Nya testamentet de tre gudomspersonerna Fadern, Sonen och den Helige Ande.
Men internet idag har gjort det enkelt för självutnämnda lärare sprida sina falska läror och människoidéer som inte är Guds ord.
Undervisning - 2024-01-11 16:52
Svensson - 11/01-24 19:13
De är ett. En Gud.
Lars-goran Marklund - 11/01-24 22:54
Gud är en! människan är en, men de heliga är tre: Fadern, Sonen och den heliga anden så tolkar jag Bibeln. För Herren är inget omöjligt. Ett jordeliv ska bestå av Tro på de heliga tre. Alla goda ting är tre.
Bra Christer
Lars-goran Marklund - 13/01-24 00:28
Jesus har öppnat mina ögon och mitt hjärta för Herren Guds gåva är friden. Saker som jag aldrig haft förut,närma dig Gud då närmar sig Herren för dig. Bekänn synderna, förlåt alla ogärningar och läs Bibeln
Bra ❤
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det torsdagen den 2 oktober 2025, vecka 40 och klockan är 22:45. Ludvig och Love har namnsdag.
Matt. 28:5 Men ängeln tog till orda och sa till kvinnorna: Frukta inte. För jag vet att ni söker Jesus, som blev korsfäst.
2025-10-02 19:13
Bed om frälsning och radikal omvändelse för Sami i missbruk,& att ta emot hjälp som kan få via sjukvård och kristna ställen.& Blir sig själv igen på rätt sätt.
Lars-goran Marklund - 01/10-25 19:28
Måste det bevisas att Herren finns?
För mig behöver ingenting bevosas.
Jesus undervisade för att samla sina lärjungar. Den som offrar sitt liv för Tron är Gud det är min åsikt.
Jag bekänner att Gud är en i tre personer: Fadern, Sonen och Anden. Jesus Kristus, Guds Son, blev människa för vår frälsning.
Nåd från vår Herre Jesus Kristus, kärlek från Gud och gemenskap från den helige Ande vare med er alla. (2 Kor 13:13)
Jag tar min själ till korset, och där finner jag allt jag behöver.
- Charles Spurgeon (1834–1892)
1. Fyra bevis i Matteus 28 för att Jesus är Gud
2. Du kan tala om Jesus
3. Charlie Kirks begravning varade i fem timmar inför 100 000 människor - Änkan förlät mördaren
4. Flygplan och bilar i Bibeln
5. 20 miljoner såg – hundra miljoner kan ha berörts av Charlie Kirks minnesstund
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM