Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!

Undervisning

Gud har farit upp under jubel - Profetia på Jesu Kristi himmelsfärd

/bild/jesu-himmelsfärd-1684395448.jpg

Det var en fantastisk uppenbarelse i mitt inre när jag för flera år sedan upptäckte att Psaltaren 47 i Gamla testamentet var en profetia om Jesu Kristi himmelsfärd. Den är skriven flera hundra år innan Jesus togs upp till himlen men beskriver hans himmelsfärd i detalj.

Gamla testamentet är inget förlegat. Det är ingen del av Bibeln som du ska bortse ifrån och inte bry dig om. Nej, det handlar om Jesus. Om vi inte hade haft Gamla testamentet, hade vi inte haft det nya. Och om Gamla testamentet inte hade funnits, då hade inte heller Jesus kunnat komma hit till jorden. Hela Gamla testamentet handlar om Jesus och det uppfylls i det nya.

Ps 47:1 För körledaren. En psalm av Koras söner. 2 Klappa i händerna, alla folk, höj jubelrop till Gud! 3 För HERREN, den allra Högste är fruktad, en stor Konung är han över hela jorden. 4 Han lägger folk under oss och folkslag under våra fötter. 5 Han utväljer åt oss vår arvedel, hans älskade Jakobs stolthet. Sela. 6 Gud har farit upp under jubel, HERREN under basuners ljud. 7 Lovsjung Gud, lovsjung! Lovsjung vår Konung, lovsjung! 8 För Gud är Konung över hela jorden, sjung en lärorik sång. 9 Gud är Konung över hednafolken, Gud sitter på sin heliga tron. 10 De främsta av folken samlas som Abrahams Guds folk. För jordens sköldar tillhör Gud. Högt är han upphöjd.

Hela psalmen handlar om Jesu majestät, om hur stor och mäktig han är. Alla folk uppmanas att klappa sina händer och jubla till honom. Jesus är den allra högste, en stor Konung över hela jorden. 

Varför är han så stor, varför är han den allra högste? Jo, han har vunnit seger genom sin död på korset och sin uppståndelse från de döda. Genom detta har han verkligen visat sitt majestät. 

Lovsjung Jesus

Så om du ännu inte har lovsjungit Jesus, om du ännu inte har jublat inför hans storhet och majestät, gör det, höj ditt hjärtas lovsång. Han är värdig att sjungas och prisas. Det är han som är Frälsaren. Det finns ingen annan än Jesus Kristus som kan frälsa, rädda och förlåta våra synder. Ge honom ära!

Vers 6 är en fantastisk och tydlig profetia om Jesu himmelsfärd: "Gud farit upp under jubel, HERREN under basuners ljud." Detta skedde genom Jesu himmelsfärd då han togs upp till himlen. Jesu himmelsfärd är ett historiskt faktum. Det har verkligen hänt, och det otroliga är att det var profeterat flera hundra år tidigare att det skulle ske.

Herren Jesus for upp under jubel och basuners ljud då han togs upp från lärjungarna. Idag minns vi detta på Kristi himmelsfärdsdag. Det är en röd dag i våra almanackor, och det är på grund av denna historiska händelse: Jesus for upp till himlen, dit han hade kommit ifrån.

Jesus sitter på sin tron

I vers 7 profeteras det att Gud sitter på sin tron. Och det är precis vad Jesus gör. Bibeln säger att när han togs upp till himlen satte han sig på Guds högra sida. Jesus sitter alltså idag på tronen. Han regerar i makt och härlighet. Han är stor och mäktig. Han är Konung över hednafolken. Ser du hur stor och mäktig Jesus Kristus är?

Hylla Jesus! Tillbe Jesus! Han har farit upp under jubel, han är Konung över hela jorden och han sitter på sin tron.

När du läser Psaltaren 47 nästa gång, läs den så som den verkligen står och handlar om. Den är en profetia om Jesu Kristi himmelsfärd, som profeterades flera hundra år innan det hände!

Undervisning - 2024-05-09 17:38

Kristi himmelsfärd Uppryckandet Profetia Gamla testamentet


3 kommentarer

Lars-goran Marklund - 09/05-24 18:37
Man behöver bara se ❤️Guds natur för den Allsmäktige behöver inte bevisa sin existens. Gör rätt saker då är 💖Jesus med dig. (Ha lust till det goda) närma dig Herren då närmar sig ❤️Gud 👍dig .
Vindarna kan vända för vem helst.
Bra ❤️👍❤️


Israelvänlig - 09/05-24 19:29
Amen!🙏🙏🙏


eva - 10/05-24 19:47
Tack Christer! Så många pärlor man hittar i Bibeln. Som Jesus sa: "Sök, så skall ni finna".


Kommentera

Alla kommentarer modereras. Antal tecken kvar: 340


Vill du bli frälst och få evigt liv? Ta då emot Jesus genom att be högt:

Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.

Dagens datum

Idag är det torsdagen den 18 september 2025, vecka 38 och klockan är 11:11. Orvar har namnsdag.

Dagens ord

Kol. 1:20 och genom honom försona allt med sig själv, sedan han har skapat frid genom blodet på hans kors - genom honom, vare sig det som är på jorden eller det som är i himlarna.


Senaste bönämnet

2025-09-18 09:41
ber för eriks demens, kommer inte ihåg mitt namn längre

1 ber för bönämnet!


Senaste artiklar


Senaste kommentaren

Lars-goran Marklund - 18/09-25 04:05
För ❤️Gud är inget omöjligt. Den smala vägen är svår men (öppna ögonen) och (hjärtat) för Herren(*Jesus*). Det var det 💖Jesus Kristus undervisade om när Han var på jorden. Man blir föraktad om man väljer 💥Tron. Människan spår men ❤️Gud rår.

Skrevs i Detta betyder flaggornas kors


Senaste bloggar och medier

  • Världsstjärnan Kirk Franklin fick Filadelfia att vibrera av stämsång
  • Att rensa i jorden och förundras av växandet – också det är gudstjänst
  • Kyrkovalsguide – så ser grupperna på valets hetaste frågor

Treenigheten

Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden – och Jesus är Sonen som blev människa.

Ty i honom bor gudomens hela fullhet i kroppslig gestalt. (Kol 2:9)


Citatet

Gå alltid lägre, älska alltid mer.
- Heidi Baker (f. 1959)


Mest lästa artiklar idag

1. Detta betyder flaggornas kors
2. Väckelse efter mordet på Charlie Kirk
3. Charlie Kirk vittnade om Jesus innan han blev mördad
4. Nej, uppryckandet sker inte i september
5. Målle Lindberg fyller 90 år

TROSBEKÄNNELSEN

För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)

apg29.nu | Cookiepolicy

FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM