Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Israel
Upp. 6:13 Och himlens stjärnor föll ner till jorden, som när ett fikonträd fäller sina omogna fikon när det skakas av en kraftig vind.
Denna vers blev extra tydlig för mig då jag såg nyhetsrapporteringen i TV om nattens missilregn från Iran över Israel igår. Dessa lysande missiler föll mot Israel som ett massivt stjärnfall.
Stjärnorna i versen kan symbolisera andliga eller himmelska varelser som faller från sin position. Fallet av stjärnorna jämförs med hur omogna fikon faller från ett fikonträd när det skakas av en kraftig vind.
Precis som fikon faller snabbt när trädet skakas, antyder detta att händelsen sker plötsligt och oväntat. Ett fikonträd som skakas kan tappa många frukter samtidigt, vilket indikerar att många stjärnor faller samtidigt. Att frukterna beskrivs som omogna kan tyda på att händelsen sker i förtid eller oväntat.
Be för Israel och situationen i Mellanöstern. Be för människor att de omvänder sig till Jesus, tar emot honom och blir frälsta. Jesus är den ende som kan frälsa och rädda.
Vi behöver mer än någonsin vara redo, när som helst kan Jesus hämta hem sin församling.
Israel - 2024-10-02 09:50
Israel Iran Krig Tidstecken Profetia Sista tiden
Israelvänlig - 02/10-24 12:56
IDF om Irans missilattack mot Israel!
https://youtu.be/y_m7Ah_g1rU?si=_n2dENTl2Prd1Yiu
Bön för IDF-soldater och en önskan om ett gott nytt år till Israel! Shena tova!
https://youtu.be/Ksce8WOplPE?si=fx4cxX-Z5YVvohCc
Vi ber för Israel och det judiska folket! 🇮🇱
Guds frid!
Libanonvänlig - 02/10-24 16:29
Vi ber för alla inblandade parter i detta krig!
mvh Ali
Lars-goran Marklund - 02/10-24 16:45
Det som i Bibeln (Uppenbarelse-boken) händer nu. För människor är mycket omöjligt, men för Gud och Jesus Kristus är inget omöjligt.
Det Gud bestämt blir det.
Jesus kommer snart.
Bra
Israelvänlig - 02/10-24 18:33
Mirakel i Israel!
https://youtube.com/shorts/SM_Fc9W4b-Y?si=Kf0_DjZ6JTa-dyQH
Gud beskyddar Israel och det judiska folket! Vi fortsätter be för Israel och det judiska folket! 🇮🇱
Guds frid!
Libanonvänlig - 03/10-24 20:02
Be för alla som är drabbade av kriget!
Mvh Ali 👳🏻♂️
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 15 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 21:21. Hedvig och Hillevi har namnsdag.
Luk. 24:7 Han sa: Människosonen måste bli utlämnad i syndiga människors händer och korsfästas och uppstå på tredje dagen.
2025-10-15 09:44
Bed att Gud hjälper mig förlåta mig själv för fel jag gjort tidigare i livet går och mår väldigt dåligt av detta och grubblar på det varje dag önskar jag inte fanns mer .
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
I Jesus möter vi Gud själv, som blev människa för vår skull, men som alltid är ett med Fadern och Anden.
Därför måste han i allt bli lik sina bröder, för att bli en barmhärtig och trofast överstepräst inför Gud. (Heb 2:17)
Revival kommer när Gud hittar en man som inte kan leva utan det.
- Leonard Ravenhill (1907–1994)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
3. Kriget slut - Gisslan hemma
4. Stefan Hallmans vittnesbörd
5. Sanningen som många missar om uppryckandet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM