Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Gästblogg
Den här artikeln är en gästblogg vars åsikter är skribentens egna.
”Här har vi ingen stad som består, men vi söker den stad som ska komma.” Hebr. 13:14.
Holger Nilsson - Gästblogg - 2022-09-12 16:17
Val 2022 Politik Himlen Holger Nilsson
Anders - 12/09-22 17:16
Amen tappa inte gudsfruktan bröder
”Inse att det är Herren Sebaot som stämplar mot er — honom skall ni frukta, honom skall ni bäva för.”
Jesaja 8:13
”Jag skall tala om för er vem ni skall frukta. Frukta honom som kan döda och sedan har makt att kasta ner i helvetet. Ja, jag säger er: honom skal
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det onsdagen den 22 oktober 2025, vecka 43 och klockan är 09:16. Marika och Marita har namnsdag.
Joh. 19:19 Men Pilatus skrev också en överskrift och satte upp den på korset. Och där stod skrivet: Jesus från Nasaret, judarnas Konung.
2025-10-21 21:04
Jag skulle behöva lite nya kläder men vet inte riktigt om jag har råd.
Be gärna att jag ska få råd att köpa lite kläder
Lars-goran Marklund - 20/10-25 06:55
Jesus har omvänt mig
(Alla goda ting är tre)*Fadern *Sonen och den heliga *Anden*. Nu lever jag Äntligen. Alla mina synder har blivit Förlåtna av (Han som är)*Jesus .
Numera ber jag Aftonbön,Morgonbön.
Amen!
Skrevs i Världen behöver Jesus - Mitt hopp för landet tändes i helgen
Gud är en, men i tre personer: Fadern, Sonen och Anden och Jesus är Sonen som blev människa.
Ingen har någonsin sett Gud. Den enfödde Sonen, som själv är Gud och är hos Fadern, han har gjort honom känd. (Joh 1:18)
Om du inte har Kristus, har du inget, även om du äger allt.
- John Bunyan (16281688)
1. Nu har det dykt upp en ny stjärna på den falska profethimlen
2. Dagen då solen stod stilla
3. Live med Christer Åberg - 27/6 2021 kl 21:45
4. Morsan har stuckit
5. Jesus sätter dig fri från hatet
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM