Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bild: dn.se.
I Israel kastar muslimer sten på polisen. I Sverige kastar muslimer sten på polisen. Man kan undra var de har lärt sig kasta sten – och varför kastar de sten?
Ramadan infaller i år med den judiska och kristna påsken. På Tempelberget har därför muslimska oroligheter brutit ut. Palestinier har bland annat kastat sten på den israeliska polisen. 150 har skadats i de våldsamma sammandrabbningarna. Känns detta igen?
I Sverige har muslimska upploppsmakare kastat sten på polisen i flera svenska städer, dessutom satt polisbilar i brand. Det är inga små stenar som kastas. Det är tunga dödliga vapen som kastas mot polisen, vilken en blodig bild på en polishjälm visar som cirkulerar i media.
I Rosengård i Malmö blev en stadsbuss helt utbränd och polisen fick också molotovcocktails och stenar kastade mot sig. Om du inte vet vad molotovcocktails är för något så är det hemmagjorda brandbomber. Alltså ett mycket dödligt vapen.
På Polisens hemsida kan du läsa det här otroliga uttalandet:
– Vi har sett våldsamma upplopp tidigare. Men det här är något annat. Det är ett grovt våld som riktar sig mot liv och egendom, framför allt mot poliser. Det är mycket oroväckande och vi kommer ta till kraftfulla motåtgärder. Det här ska inte fortsätta.
Det här "något annat" är väl att våldet har blivit mycket grövre och eskalerats ännu mer.
Jesus säger i Matteus 12:33:
Antingen bedöm trädet gott och dess frukt god eller bedöm trädet dåligt och dess frukt dålig. För av frukten känner man trädet.
Är våldsamma upplopp god frukt? Nej.
Kära vänner: islam kan inte frälsa – och ingen annan religion heller – den ende som kan frälsa och som frälser ordentligt är Jesus Kristus. Han är dessutom den ende som kan ge dig frid med Gud. – Ta emot Jesus – tro på honom – då blir du frälst och räddad!
Rom. 5:1 Då vi nu har blivit rättfärdiggjorda av tro, har vi frid med Gud genom vår Herre Jesus Kristus.
- 2022-04-17 13:24
Jerusalem Israel Påsk Sverige Upplopp Islam Muslim
Christer Åberg - 17/4-22 15:15
Minst 16 poliser har skadats, bilar har satts i brand och polisbilar ha förstörts i samband med de våldsamma upploppen i flera svenska städer.
Christer Åberg - 17/4-22 15:16
I Linköping, Norrköping, Stockholmsförorten Rinkeby, Landskrona och Malmö har våldsamheter brutit ut.
Christer Åberg - 17/4-22 15:18
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/BjKm1l/leif-gw-persson-om-upploppen-finns-ingen-absolut-rattighet-att-demonstrera
Jesus, jag tar nu emot dig och bekänner att du är Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst och har fått evigt liv. Amen.
Idag är det fredagen den 17 oktober 2025, vecka 42 och klockan är 21:22. Antonia och Toini har namnsdag.
Joh. 19:6 När nu översteprästerna och tjänarna såg honom, ropade de och sa: Korsfäst, korsfäst! Pilatus sa till dem: Ta ni och korsfäst honom, för jag finner honom inte skyldig till något.
2025-10-17 16:54
Vill lägga fram ett mycket allvarligt böneämne en 12 årig flicka som mår fruktansvärt dåligt psykiskt hon går på BUP och ska nu på utredningen i Danmark Käre Jesus hjälp denna kära lilla flicka
Lars-goran Marklund - 15/10-25 05:28
Alla har ett val!,för att få något måste man offra något annat. Att be til
Gud gör att man får den kraft som behövs för att göra bra val. Lyssna på Samvetet som är Jesus röst . Låt Bibeln styra ditt liv. Gud straffar inte på jorden! gör bra val då blir det bra!
Skrevs i Straffar Gud kristna här på jorden?
En Gud, tre personer – och Jesus är Sonen som blev människa för vår skull.
Och Ordet blev kött och bodde bland oss. (Joh 1:14)
Att säga Gud är att säga Jesus Kristus.
- Karl Barth (1886–1968)
1. Straffar Gud kristna här på jorden?
2. Jesus ska hämta oss till himlen
3. Står det någonting om Guds nåd i Bibeln?
4. Stefan Hallmans vittnesbörd
5. Nobels fredspris till María Corina Machado - vem är det?
För om du med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, ska du bli frälst. (Joh 10:9)
FACEBOOK TWITTER YOUTUBE TIKTOK INSTAGRAM